Nie ma podatku od zbiornika na deszczówkę

autor: Łukasz Zalewski14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:02
Sprawa dotyczyła dewelopera będącego współwłaścicielem gruntu, na którym posadowiony jest naziemny zbiornik retencyjny.

Sprawa dotyczyła dewelopera będącego współwłaścicielem gruntu, na którym posadowiony jest naziemny zbiornik retencyjny.źródło: ShutterStock

Zbiornik retencyjny, do którego odprowadzane są wody deszczowe z terenu osiedla mieszkaniowego, nie jest opodatkowany – orzekł WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła dewelopera będącego współwłaścicielem gruntu, na którym posadowiony jest naziemny zbiornik retencyjny. Służy on do gromadzenia deszczówki spływającej z terenu osiedla mieszkaniowego. Spółka twierdziła, że zbiornik nie jest objęty podatkiem od nieruchomości, bo nie jest związany z jej działalnością deweloperską, ale z infrastrukturą mieszkaniową i służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Prezydent zwrócił jednak uwagę na to, że art. 1a ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi o budowlach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie zajętych pod nią. Nie ma więc znaczenia, czy zbiornik faktycznie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej – stwierdził.

Co więcej – dodał – z art. 1a ust. 2a pkt 3 ustawy wynika, że tylko w dwóch przypadkach można mówić o tym, że budowla będąca w posiadaniu przedsiębiorcy nie jest związana z prowadzeniem działalności:

● gdy organ nadzoru budowlanego wydał decyzję ostateczną nakazującą rozbiórkę lub


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane