statystyki

Kary w umowie deweloperskiej muszą być. Dla bezpieczeństwa klientów

autor: Agnieszka Pokojska14.08.2017, 07:44; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:01
blok, mieszkanie, nieruchomość

Sprawa dotyczyła spółki M., która do swych umów wpisała postanowienie (obowiązujące wszystkich klientów) o następującej treści: „strony postanawiają nie nakładać wzajemnie kar umownych”.źródło: ShutterStock

Klauzula wyłączająca kary umowne w umowie deweloperskiej jest niedozwolona prawnie – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła spółki M., która do swych umów wpisała postanowienie (obowiązujące wszystkich klientów) o następującej treści: „strony postanawiają nie nakładać wzajemnie kar umownych”. Ten zapis oznaczał w praktyce, że nie tylko deweloper nie może nakładać na swoich klientów kar, ale przede wszystkim to oni nie będą mieli uprawnień do żądania kar od firmy, gdy ta nie wywiąże się z umowy.

Co istotne, sankcje w umowach deweloperskich są przewidziane ustawowo – wspomina o nich art. 22 ust. 1 pkt 13 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, który nakazuje wpisać do umowy określenie wysokości odsetek i kar umownych dla obu stron. Z tego powodu małżeństwo będące klientem spółki M. zaskarżyło klauzulę, wnosząc o uznanie jej za niedozwoloną.

Sądy wszystkich instancji były zgodne co do abuzywnego charakteru zapisu cofającego możliwość nałożenia kar umownych. Już sąd I instancji uznał, że postanowienie to jest niedozwolone ze względu na różną pozycję stron umowy. I podkreślił, że przedsiębiorca jest z natury rzeczy stroną silniejszą niż nabywca domu czy mieszkania. Oraz że mimo pozornego wyłączenia kar dla obu stron umowy postanowienie to przynosi głównie korzyści deweloperowi.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Kris(2019-01-03 12:02) Zgłoś naruszenie 10

    Klauzula wyłączająca kary umowne w umowie deweloperskiej jest niedozwolona prawnie – uznał Sąd Najwyższy. - moze jakas sygnatura?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane