statystyki

Kary w umowie deweloperskiej muszą być. Dla bezpieczeństwa klientów

autor: Agnieszka Pokojska14.08.2017, 07:44; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:01
blok, mieszkanie, nieruchomość

Sprawa dotyczyła spółki M., która do swych umów wpisała postanowienie (obowiązujące wszystkich klientów) o następującej treści: „strony postanawiają nie nakładać wzajemnie kar umownych”.źródło: ShutterStock

Klauzula wyłączająca kary umowne w umowie deweloperskiej jest niedozwolona prawnie – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła spółki M., która do swych umów wpisała postanowienie (obowiązujące wszystkich klientów) o następującej treści: „strony postanawiają nie nakładać wzajemnie kar umownych”. Ten zapis oznaczał w praktyce, że nie tylko deweloper nie może nakładać na swoich klientów kar, ale przede wszystkim to oni nie będą mieli uprawnień do żądania kar od firmy, gdy ta nie wywiąże się z umowy.

Co istotne, sankcje w umowach deweloperskich są przewidziane ustawowo – wspomina o nich art. 22 ust. 1 pkt 13 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, który nakazuje wpisać do umowy określenie wysokości odsetek i kar umownych dla obu stron. Z tego powodu małżeństwo będące klientem spółki M. zaskarżyło klauzulę, wnosząc o uznanie jej za niedozwoloną.

Sądy wszystkich instancji były zgodne co do abuzywnego charakteru zapisu cofającego możliwość nałożenia kar umownych. Już sąd I instancji uznał, że postanowienie to jest niedozwolone ze względu na różną pozycję stron umowy. I podkreślił, że przedsiębiorca jest z natury rzeczy stroną silniejszą niż nabywca domu czy mieszkania. Oraz że mimo pozornego wyłączenia kar dla obu stron umowy postanowienie to przynosi głównie korzyści deweloperowi.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane