statystyki

Nie ma podatku od zbiornika na deszczówkę

autor: Łukasz Zalewski14.08.2017, 07:58; Aktualizacja: 14.08.2017, 10:02
Sprawa dotyczyła dewelopera będącego współwłaścicielem gruntu, na którym posadowiony jest naziemny zbiornik retencyjny.

Sprawa dotyczyła dewelopera będącego współwłaścicielem gruntu, na którym posadowiony jest naziemny zbiornik retencyjny.źródło: ShutterStock

Zbiornik retencyjny, do którego odprowadzane są wody deszczowe z terenu osiedla mieszkaniowego, nie jest opodatkowany – orzekł WSA w Łodzi.

Sprawa dotyczyła dewelopera będącego współwłaścicielem gruntu, na którym posadowiony jest naziemny zbiornik retencyjny. Służy on do gromadzenia deszczówki spływającej z terenu osiedla mieszkaniowego. Spółka twierdziła, że zbiornik nie jest objęty podatkiem od nieruchomości, bo nie jest związany z jej działalnością deweloperską, ale z infrastrukturą mieszkaniową i służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Prezydent zwrócił jednak uwagę na to, że art. 1a ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi o budowlach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a nie zajętych pod nią. Nie ma więc znaczenia, czy zbiornik faktycznie jest wykorzystywany do działalności gospodarczej – stwierdził.

Co więcej – dodał – z art. 1a ust. 2a pkt 3 ustawy wynika, że tylko w dwóch przypadkach można mówić o tym, że budowla będąca w posiadaniu przedsiębiorcy nie jest związana z prowadzeniem działalności:

● gdy organ nadzoru budowlanego wydał decyzję ostateczną nakazującą rozbiórkę lub


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane