statystyki

Kara administracyjna i podatek idą w parze

autor: Patrycja Dudek10.08.2017, 07:33; Aktualizacja: 10.08.2017, 09:50
emeryt, podatki, dokumenty

Spór toczył się o podatek od kiosków gastronomicznych.źródło: ShutterStock

Kto użytkuje budynek bez pozwolenia na użytkowanie, ten zapłaci nie tylko sankcję administracyjną, ale i podatek od nieruchomości – wynika z wyroków NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości nie jest warunkiem zapłaty podatku od niej. – Gdyby tak było, to podatnicy nie występowaliby o decyzje organów nadzoru budowlanego, tylko użytkowali budynki, nie płacąc od nich podatku – wyjaśnił sędzia Zbigniew Romała.

Dodał, że przeszkodą do poboru daniny nie jest też sankcja administracyjna za użytkowanie budynku bez pozwolenia. Wyjaśnił, że sankcja i danina to dwie niezależne opłaty i nie można ich utożsamiać z podwójnym opodatkowaniem.

Spór toczył się o podatek od kiosków gastronomicznych. Gdy pozwolenie na ich użytkowanie stało się nieważne na skutek decyzji inspektora nadzoru budowlanego, ich właściciel uznał, że w takiej sytuacji fiskus nie ma prawa żądać od niego podatku od nieruchomości.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane