statystyki

Kara administracyjna i podatek idą w parze

autor: Patrycja Dudek10.08.2017, 07:33; Aktualizacja: 10.08.2017, 09:50
emeryt, podatki, dokumenty

Spór toczył się o podatek od kiosków gastronomicznych.źródło: ShutterStock

Kto użytkuje budynek bez pozwolenia na użytkowanie, ten zapłaci nie tylko sankcję administracyjną, ale i podatek od nieruchomości – wynika z wyroków NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że uzyskanie pozwolenia na użytkowanie nieruchomości nie jest warunkiem zapłaty podatku od niej. – Gdyby tak było, to podatnicy nie występowaliby o decyzje organów nadzoru budowlanego, tylko użytkowali budynki, nie płacąc od nich podatku – wyjaśnił sędzia Zbigniew Romała.

Dodał, że przeszkodą do poboru daniny nie jest też sankcja administracyjna za użytkowanie budynku bez pozwolenia. Wyjaśnił, że sankcja i danina to dwie niezależne opłaty i nie można ich utożsamiać z podwójnym opodatkowaniem.

Spór toczył się o podatek od kiosków gastronomicznych. Gdy pozwolenie na ich użytkowanie stało się nieważne na skutek decyzji inspektora nadzoru budowlanego, ich właściciel uznał, że w takiej sytuacji fiskus nie ma prawa żądać od niego podatku od nieruchomości.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane