statystyki

Sankcja dyscyplinująca mogła dotyczyć jedynie firmy

autor: Łukasz Zalewski11.09.2017, 07:28; Aktualizacja: 11.09.2017, 10:21
biznes, firma, praca

Kara powinna być wymierzona spółce, a nie wspólnikowi.źródło: ShutterStock

Do końca 2015 r. urząd mógł wymierzyć karę porządkową jedynie spółce, jeśli to wobec niej prowadził postępowanie. Od 1 stycznia 2016 r. może nałożyć karę również na wspólników – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła jednego z trzech wspólników spółki cywilnej, w stosunku do której urząd kontroli skarbowej prowadził postępowanie kontrolne w zakresie VAT. Gdy wspólnicy wyjaśnili, że firma sprzedawała towary w procedurze VAT marża, dyrektor UKS wezwał ją do przedłożenia paragonów oraz dokumentów potwierdzających nabycie towarów sprzedanych później w tej procedurze. Na ich dostarczenie dał spółce siedem dni, a potem ponowił wezwanie.

Ta jednak dwukrotnie nie reagowała. Dopiero po kilku miesiącach przedstawiła zestawienia kwot otrzymanych od nabywców i numery paragonów fiskalnych. Nie było jednak samych paragonów, mimo że urzędnicy o nie prosili. W związku z tym dyrektor UKS po raz trzeci wezwał spółkę do przedłożenia paragonów, a gdy ta po raz kolejny nie odpowiedziała, nałożył na wspólników karę porządkową. Uznał bowiem, że bezzasadnie uchylają się od przedłożenia żądanych dokumentów.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane