Za wykreśleniem z rejestru VAT może stać także przeprowadzka

autor: Kalina Figurska-Rudnicka05.08.2017, 13:00
W przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania najlepiej skontaktować się z organami i potwierdzić, czy zmiany dokonane w trybie jednego okienka zostały odnotowane, i upewnić się, czy w danym przypadku konieczne jest jeszcze aktualizowanie danych w zakresie rejestracji dla celów VAT.

W przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania najlepiej skontaktować się z organami i potwierdzić, czy zmiany dokonane w trybie jednego okienka zostały odnotowane, i upewnić się, czy w danym przypadku konieczne jest jeszcze aktualizowanie danych w zakresie rejestracji dla celów VAT.źródło: ShutterStock

Podatnik, który zmienia adres, sam musi dopilnować, czy nastąpiło przeniesienie do nowego urzędu skarbowego. Powinien się też upewnić, że stary organ zakończył sprawdzanie jego rozliczeń.

O nadużyciach w podatku od towarów i usług, przestępstwach polegających na wyłudzeniu podatku naliczonego i/ lub nieuprawnionym stosowaniu stawki 0-procentowej, znikających podatnikach, buforach i oszustwach karuzelowych napisano już wiele. Na wyłudzeniach podatku spowodowanych przez wykorzystywanie nieszczelności systemu VAT traci Skarb Państwa, ale w ostatecznym rachunku wszyscy obywatele – nie tylko Polski, lecz także krajów Unii Europejskiej.

Słuszne cele

Dlatego właśnie trwają prace i wdrażane są kolejne pomysły, których celem jest uszczelnienie systemu VAT, zapobieganie rejestracji nieuczciwych podmiotów jako podatników VAT oraz ich wykreślanie z rejestru.

System monitorowania transakcji opodatkowanych wprowadzony poprzez nakaz przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – choć niedoskonały – pozwala na zapobieganie nieuczciwym praktykom, gdyż organy znacznie wcześniej otrzymują informacje o dokonywanych przez podatników transakcjach i dysponują narzędziem kontroli automatycznie wyłapującym wiele nieprawidłowości.

Wszystkie te działania mają wspólny, słuszny mianownik – ochronę systemu VAT i zapobieżenie luce VAT.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane