statystyki

Za wykreśleniem z rejestru VAT może stać także przeprowadzka

autor: Kalina Figurska-Rudnicka05.08.2017, 13:00
W przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania najlepiej skontaktować się z organami i potwierdzić, czy zmiany dokonane w trybie jednego okienka zostały odnotowane, i upewnić się, czy w danym przypadku konieczne jest jeszcze aktualizowanie danych w zakresie rejestracji dla celów VAT.

W przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania najlepiej skontaktować się z organami i potwierdzić, czy zmiany dokonane w trybie jednego okienka zostały odnotowane, i upewnić się, czy w danym przypadku konieczne jest jeszcze aktualizowanie danych w zakresie rejestracji dla celów VAT.źródło: ShutterStock

Podatnik, który zmienia adres, sam musi dopilnować, czy nastąpiło przeniesienie do nowego urzędu skarbowego. Powinien się też upewnić, że stary organ zakończył sprawdzanie jego rozliczeń.

O nadużyciach w podatku od towarów i usług, przestępstwach polegających na wyłudzeniu podatku naliczonego i/ lub nieuprawnionym stosowaniu stawki 0-procentowej, znikających podatnikach, buforach i oszustwach karuzelowych napisano już wiele. Na wyłudzeniach podatku spowodowanych przez wykorzystywanie nieszczelności systemu VAT traci Skarb Państwa, ale w ostatecznym rachunku wszyscy obywatele – nie tylko Polski, lecz także krajów Unii Europejskiej.

Słuszne cele

Dlatego właśnie trwają prace i wdrażane są kolejne pomysły, których celem jest uszczelnienie systemu VAT, zapobieganie rejestracji nieuczciwych podmiotów jako podatników VAT oraz ich wykreślanie z rejestru.

System monitorowania transakcji opodatkowanych wprowadzony poprzez nakaz przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – choć niedoskonały – pozwala na zapobieganie nieuczciwym praktykom, gdyż organy znacznie wcześniej otrzymują informacje o dokonywanych przez podatników transakcjach i dysponują narzędziem kontroli automatycznie wyłapującym wiele nieprawidłowości.

Wszystkie te działania mają wspólny, słuszny mianownik – ochronę systemu VAT i zapobieżenie luce VAT.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane