statystyki

Split payment. Nie taki zły, jak go malują

autor: Mariusz Cieśla, Jadwiga Glumińska-Pawlic25.07.2017, 07:15; Aktualizacja: 25.07.2017, 07:55
podatki, rachunki, dokumenty

Dla kontrahenta nabywającego usługę lub towar i płacącego za nie w systemie płatności podzielonej przewidziano pewne preferencjeźródło: ShutterStock

Proponowane przez Ministerstwo Finansów rozwiązanie należy oceniać pozytywnie. Należy tylko żywić nadzieję, że organy nie będą przedłużały postępowań i nie będą przetrzymywały w sposób nieuzasadniony pieniędzy podatnika.

Resort finansów proponuje – w ramach uszczelniania systemu podatkowego – mechanizm podzielonej płatności w podatku od towarów i usług (split payment). Wśród podatników VAT, zwłaszcza tych, którzy nie mieli okazji zapoznać się z projektem, rodzi się obawa, czy mechanizm ten nie pogorszy ich dotychczasowej sytuacji i czy nie przyczyni się do negatywnych zmian w gospodarce.

Wydaje się jednak, że obawy są niezasadne. Projekt zakłada uruchomienie przez podatnika dodatkowego rachunku bankowego, na który będą wpływały jedynie należności z tytułu VAT, natomiast kwoty netto z faktur będą zasilały, tak jak do tej pory, rachunek podstawowy przedsiębiorcy. Kwoty wpływające na rachunek VAT będą mogły być wykorzystywane w dwóch celach: do zapłaty kwoty równej kwocie VAT z faktury otrzymanej od dostawcy albo do zapłaty do urzędu skarbowego zobowiązania z tytułu tego podatku. Oznacza to, że środki na rachunku VAT będą co do zasady na bieżąco wykorzystywane do opłacania dostawców.

● Przykład


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Joanna(2017-07-29 22:35) Zgłoś naruszenie 30

  SP oznacza w praktyce, że zasadą będzie brak dostępu do własnych pieniędzy. Mało to mamy sytuacji, gdzie jest nadwyżka naliczonego? Mało to mamy sytuacji, gdy z podatku VAT lub różnicy w podatku finansujemy zakupy nieopodatkowane VATem? To pieniądze przedsiębiorcy, nie urzędu czy państwa. To przedsiębiorca ma decydować co z nimi robić, a nie widzimisię urzędnika. Podatki trzeba płacić, bo inaczej państwa by stanęło, lecz znowu w celu ukrócenia fałszerstw uderza się w normalnych przedsiębiorców . niedługo strach będzie prowadzić jakikolwiek biznes w Polsce.

  Odpowiedz
 • p(2017-09-26 15:51) Zgłoś naruszenie 20

  dlaczego mf ma zarządzać moimi pieniędzmi , przecież kupując towar płacę już podatek vat . dotychczas 25-go piątego musiałem tylko odddać mf nadwyżkę podatku należną państwu , a do momentu wyrównania różnicy pomiędzy podatkiem zapłaconym a należnym mogłem dowolnie w miarę potrzeb dysponować tymi pieniędzmi. teraz Zmusza się mnie do zapłacenia jeszcze raz od razu pełniej kwoty vat , a ewentualnie po 25-ciu dniach mf łaskawie zwróci mi moje pieniądze. kuriozum , dlaczego mam dawać mf KREDYT i to nieoprocentowany

  Odpowiedz
 • Samosia(2017-07-26 06:10) Zgłoś naruszenie 11

  Czy w Polsce nie moźna używać tylko polskich określeń. We Francji coś takiego jest zakazane. My nigdy nie mieliśmy swojej tożsamości i chyba nie będziemy mieli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane