Projekt noweli o VAT, który zawiera informacje o split payment został poprawiony, wprowadzono zmiany korzystne dla podatników; nowela wejdzie w życie 1 kwietnia 2018 r., a nie od 1 stycznia 2018 r., jak wcześniej planowano - poinformował PAP dyrektor w MF Wojciech Śliż.
Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment) to jedna z propozycji MF w celu uszczelnienia systemu VAT. W takim przypadku płatność za nabyty towar lub usługę jest dzielona - zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek bankowy dostawcy, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalne konto dostawcy - rachunek VAT.
Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w Ministerstwie Finansów Wojciech Śliż powiedział we wtorek PAP, że zmiany wprowadzono do projektu w efekcie konsultacji publicznych. "Przede wszystkim zdecydowaliśmy, że nowelizacja powinna wejść w życie 1 kwietnia przyszłego roku, a nie 1 stycznia 2018 r." - poinformował dyrektor.
Wyjaśnił, że zmiana terminu wejścia w życie ustawy jest wynikiem kompromisu między oczekiwaniami MF, postulatami przedsiębiorców domagających jak najszybszego wdrożenia rozwiązania zwiększającego bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, a uwagami sektora bankowego odnośnie terminu niezbędnego do przygotowania się do obsługi split payment od strony informatycznej.
Śliż wskazał, że zrezygnowano też z możliwości przedłużania terminu zwrotu podatku na rachunek VAT przedsiębiorcy. "Zwrot będzie następował niejako automatycznie" - poinformował.
Według niego istotną zmianą jest skrócenie z 90 dni do 60 dni terminu na uwolnienie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy. Z listy negatywnych przesłanek dotyczących uwolnienia tych środków usunięto zapis o prowadzonej kontroli lub kontroli celno-podatkowej. Oznacza to, że podatnik będący w sporze z fiskusem, który nie zakończył się decyzją, będzie mógł wystąpić o uwolnienie środków z rachunku VAT.
"Przedsiębiorcy zwracali uwagę, że taka kontrola może trwać długo, zdecydowaliśmy się więc na wprowadzenie korzystnej dla podatnika zmiany" - wyjaśnił Śliż.
Poinformował, że projekt w nowej wersji przewiduje ponadto, że zasady oprocentowania rachunku VAT pozostaną w gestii umowy stron.
"Wprowadziliśmy możliwość otwierania jednego rachunku VAT do kilku kont podatnika posiadanych w jednym banku (...). Jeśli chodzi o możliwości dysponowania środkami z rachunku VAT, to oprócz zapłaty zobowiązania podatkowego i VAT na fakturze od kontrahenta, dodano regulacje umożliwiające płatność podatku VAT na granicy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu paliw silnikowych" - wskazał.
Ponadto, wprowadzono regulacje, które umożliwiają płacenie w mechanizmie split payment w ramach faktoringu. Projekt w nowej wersji doprecyzowuje też sytuacje, w której podmiot występuje o uwolnienie środków z konta VAT, kiedy wysokość środków do uwolnienia wskazana we wniosku różni się od podlegającej faktycznemu uwolnieniu po wydaniu postanowienia. Zrezygnowano też z zapisu dotyczącego przejęcia pieniędzy zgromadzonych na rachunku VAT, w przypadku wykreślenia podatnika z rejestru, jako podatnika VAT.
"Rozszerzyliśmy też zakres możliwości prowadzenia rachunków VAT na instytucje płatnicze, które wcześniej nie były tym objęte" - dodał Śliż.
Zgodnie z aktualną Oceną Skutków Regulacji w ciągu 10 lat zmiana ma przyczynić się do ograniczenia oszustw w VAT na 89 mld zł, a pozytywne skutki dla budżetu po uwzględnieniu skrócenia terminu na zwrot VAT do 25 dni wyniosą 81,5 mld zł.
Split payment ma być systemem dobrowolnym - będą do niego przystąpić tylko ci przedsiębiorcy, którzy zadeklarują taką wolę. Według MF z mechanizmu będzie można skorzystać np. w przypadku wątpliwości wobec swojego dostawcy.
Rachunek w ramach podzielonej płatności ma być normalnym rachunkiem przedsiębiorcy, do którego organy skarbowe nie będą miały dostępu. Różnica polegać będzie na tym, że będzie ograniczona możliwość dysponowania środkami z tego rachunku - będzie można z niego przekazywać środki na rachunki VAT innych przedsiębiorców, a także realizować zobowiązania podatkowe VAT.
W założeniu split payment ma wiązać się z korzyściami dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca, który zapłaci korzystając z tego mechanizmu nie będzie podlegał sankcji VAT-owskiej, nie będzie miał naliczonych odsetek za zwłokę, nie będzie solidarnie odpowiedzialny podatkowo z dostawcą towarów.