statystyki

Nieściągalność każdej wierzytelności trzeba odrębnie udokumentować

autor: Mariusz Szulc24.07.2017, 07:37; Aktualizacja: 24.07.2017, 11:56
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Dla każdej wierzytelności spółka powinna uzyskiwać odrębne postanowienieźródło: ShutterStock

Postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego wobec jednej wierzytelności to za mało, żeby zaliczyć do kosztów podatkowych inne należności niezapłacone przez tego samego dłużnika – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę budowlaną, której kontrahenci zalegali z zapłatą w terminie. Spółka zaliczała takie wierzytelności do przychodów podatkowych i równolegle próbowała je wyegzekwować na drodze sądowej. Zdarzało się jednak, że komornik umarzał postępowanie egzekucyjne, gdy ustalił, że dłużnik nie posiada żadnego majątku.

Takie udokumentowanie nieściągalności wierzytelności pozwala zaliczyć ją do kosztów podatkowych (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 i art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT). Spółka sądziła jednak, że takie postanowienie komornika automatycznie będzie potwierdzać także nieściągalność wszystkich innych wierzytelności przysługujących od tego samego kontrahenta. Jeśli bowiem nie ma on majątku na spłatę jednego długu, to tym bardziej nie ma na uregulowanie pozostałych – argumentowała.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane