statystyki

Firma pożyczkowa też potrąci nieściągniętą należność

autor: Agnieszka Pokojska20.07.2017, 07:38; Aktualizacja: 20.07.2017, 09:26
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Według sądu wątpliwości w tym zakresie należy rozstrzygnąć na korzyść podatnika, zgodnie z zasadą przewidzianą w art. 2a ordynacji podatkowej.źródło: ShutterStock

Nie tylko banki, ale również instytucje udzielające pożyczek konsumenckich, mogą ujmować w kosztach uzyskania przychodu nieściągalne wierzytelności – potwierdził WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę będącą instytucją pożyczkową w rozumieniu ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1497 ze zm.). Udziela ona krótkoterminowych pożyczek, poza systemem bankowym. W stosunku do nierzetelnych pożyczkobiorców wszczynana jest egzekucja. Każdy przypadek nieściągniętej należności dokumentowany jest postanowieniem komornika o bezskuteczności egzekucji lub protokołem stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne, związane z dochodzeniem wierzytelności, byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Spółka chciała się upewnić, że na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25b ustawy o CIT może zaliczyć do kosztów nieściągalne należności (pomniejszone o niespłacone odsetki i rezerwy na pożyczki). Jej zdaniem art. 16 ust. 1 pkt 25b ustawy o CIT mogą stosować nie tylko banki, ale też instytucje pożyczkowe, o których mowa w przepisach o kredycie konsumenckim.

Tylko wybrani


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane