statystyki

Urząd skarbowy nie będzie badał, czy podatnik faktycznie ma zaległość, gdy ten „prosi o umorzenie”

autor: Patrycja Dudek22.01.2018, 07:21; Aktualizacja: 22.01.2018, 09:32
Z wniosku podatnika wprost wynikało, iż występuje on o umorzenie zaległości podatkowej. Organ słusznie więc wszczął postępowanie w sprawie udzielenia ulgi.

Z wniosku podatnika wprost wynikało, iż występuje on o umorzenie zaległości podatkowej. Organ słusznie więc wszczął postępowanie w sprawie udzielenia ulgi.źródło: ShutterStock

Tak wynika z wyroku NSA, który dotyczył 80-letniego mężczyznę, który miał zapłacić PIT od umorzonych przez bank odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Podatnik napisał w tej sprawie pismo do urzędu skarbowego. Tłumaczył, że bank naliczył odsetki w nieuzasadniony sposób i w związku z tym nie może to pociągać za sobą obowiązku zapłaty podatku. We wniosku napisał, że „prosi o umorzenie”. Swoją prośbę uzasadnił sposobem powstania zaległości i trudną sytuacją materialną.

Naczelnik urzędu skarbowego wszczął w tej sprawie postępowanie, ale zakończyło się ono odmową umorzenia zaległości. Uznał, że powstała ona na skutek czynników zależnych od podatnika, bo zaciągnięcie kredytu było jego suwerenną decyzją. Nie zasługuje więc na ulgowe potraktowanie i uprzywilejowanie względem innych podatników. Przypomniał, że za umorzeniem musiałby przemawiać ważny interes podatnika bądź interes publiczny.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane