statystyki

Gminy przekażą łączne dane o nieruchomościach

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska17.07.2017, 07:34; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:01
blok mieszkanie nieruchomości

Zdaniem ekspertów zbiorcze dane o podstawach opodatkowania i stawkach będą przydatne również samym gminom.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce, aby samorządy przekazywały zbiorcze dane o gruntach, budynkach i budowlach oraz stosowanych stawkach podatków lokalnych.

Obowiązek corocznego przekazywania danych o podstawach obciążenia daninami: od nieruchomości, rolną lub leśną, w tym nieruchomości zwolnionych z tych danin, zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (pisaliśmy o nim w DGP nr 133/2017, „Centrala dowie się więcej o podatkach lokalnych”).

Wątpliwości powstały co do tego, czy chodzi o dane zbiorcze, czy odnoszące się do poszczególnych nieruchomości.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na pytanie DGP, że chodzi o przekazywanie zagregowanych danych. Gminy będą więc musiały przesyłać w sprawozdaniu dane o: powierzchni gruntów opodatkowanych na ich terenie, powierzchni użytkowej budynków lub ich części oraz o wartości budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

– Sprawozdawaniu będą podlegać też dane o wysokości stawek podatku od nieruchomości, średniej cenie skupu żyta i średniej cenie sprzedaży drewna przyjmowanych dla potrzeb wymiaru podatków (rolnego i leśnego) na terenie danej gminy – dodaje MF.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane