statystyki

Gminy przekażą łączne dane o nieruchomościach

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska17.07.2017, 07:34; Aktualizacja: 17.07.2017, 09:01
blok mieszkanie nieruchomości

Zdaniem ekspertów zbiorcze dane o podstawach opodatkowania i stawkach będą przydatne również samym gminom.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów chce, aby samorządy przekazywały zbiorcze dane o gruntach, budynkach i budowlach oraz stosowanych stawkach podatków lokalnych.

Obowiązek corocznego przekazywania danych o podstawach obciążenia daninami: od nieruchomości, rolną lub leśną, w tym nieruchomości zwolnionych z tych danin, zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (pisaliśmy o nim w DGP nr 133/2017, „Centrala dowie się więcej o podatkach lokalnych”).

Wątpliwości powstały co do tego, czy chodzi o dane zbiorcze, czy odnoszące się do poszczególnych nieruchomości.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło w odpowiedzi na pytanie DGP, że chodzi o przekazywanie zagregowanych danych. Gminy będą więc musiały przesyłać w sprawozdaniu dane o: powierzchni gruntów opodatkowanych na ich terenie, powierzchni użytkowej budynków lub ich części oraz o wartości budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

– Sprawozdawaniu będą podlegać też dane o wysokości stawek podatku od nieruchomości, średniej cenie skupu żyta i średniej cenie sprzedaży drewna przyjmowanych dla potrzeb wymiaru podatków (rolnego i leśnego) na terenie danej gminy – dodaje MF.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane