statystyki

Tylko bezpośredni przewoźnik korzysta ze stawki 0 proc.

autor: Katarzyna Jędrzejewska10.07.2017, 07:45; Aktualizacja: 10.07.2017, 08:46
L.C. uważała, że świadczone przez nią usługi są związane z eksportem i w związku z tym zastosowała do nich stawkę 0 proc. VAT.

L.C. uważała, że świadczone przez nią usługi są związane z eksportem i w związku z tym zastosowała do nich stawkę 0 proc. VAT.źródło: ShutterStock

Przewóz towarów do państw spoza Unii Europejskiej nie jest zwolniony z podatku ani objęty jego zerową stawką, jeżeli nie jest świadczony bezpośrednio na rzecz nadawcy lub odbiorcy tych towarów, lecz na rzecz ich kontrahenta – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Chodziło o przewóz towarów z Łotwy na Białoruś. Zobowiązała się do tego spółka Atek, która następnie scedowała to zadanie na inną firmę – L.C. Ta przewiozła towary własnymi samochodami oraz pojazdami należącymi do spółki Atek. Wzięła przy tym na siebie odpowiedzialność za prowadzenie tych pojazdów, ich naprawy, zaopatrzenie w paliwo, wypełnienie formalności celnych na przejściach granicznych, nadzór nad towarami, ich dostawę do adresata oraz czynności konieczne do ich załadunku i rozładunku.

L.C. uważała, że świadczone przez nią usługi są związane z eksportem i w związku z tym zastosowała do nich stawkę 0 proc. VAT. Łotewski fiskus to zakwestionował i zażądał nie tylko podatku wraz z odsetkami za zwłokę, ale też nałożył na firmę przewozową grzywnę.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane