statystyki

Eksperci sceptycznie o planach MF w sprawie walki z optymalizacją

autor: Agnieszka Pokojska10.07.2017, 07:45; Aktualizacja: 10.07.2017, 08:36
pieniądze, finanse, oszczędności, kasa

Za najbardziej kontrowersyjny pomysł eksperci uznają minimalny podatek od galerii handlowych i biurowców.źródło: ShutterStock

Najwięcej kontrowersji budzi projekt wprowadzenia minimalnego podatku od galerii handlowych oraz limitowania wydatków na usługi niematerialne i prawne.

Eksperci mają świadomość tego, że część propozycji Ministerstwa Finansów wynika z konieczności wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy ATAD (Anti-Tax Avoidance Directive). Przykładem zmiany w zakresie niedostatecznej kapitalizacji. Ale są też zmiany, które szczególnie niepokoją doradców.

Za najbardziej kontrowersyjny uznają oni pomysł minimalnego podatku od galerii handlowych i biurowców. Odczytują to jako odpowiedź na zakwestionowanie przez Komisję Europejską podatku handlowego. Za zły pomysł uznają odgórne, sztuczne ustalenie podstawy opodatkowania nową daniną (MF zakłada, że byłoby to 0,042 proc. wartości nieruchomości miesięcznie, czyli 0,5 proc. rocznie).

Niezrozumiały jest też dla nich zamiar wprowadzenia limitu 1,2 mln zł dla wydatków na usługi niematerialne i prawne. Powyżej tej kwoty wydatki nie mogłyby być kosztem uzyskania przychodu (z wyjątkami). Eksperci wskazują też, że już dziś fiskus może badać zasadność ponoszenia takich wydatków.

OPINIE

Dariusz Gałązka, partner w Grant Thornton: Złym pomysłem jest odgórne, sztuczne ustalenie podstawy opodatkowania dochodów z handlu

Przyjęte założenia do zmian w ustawach o podatkach dochodowych (głównie w ustawie o CIT) w części wynikają z dyrektywy ATAD (np. w zakresie cienkiej kapitalizacji). Pojawiają się jednak propozycje zmian, które mogą budzić niepokój. Dotyczy to głównie zasad opodatkowania podmiotów, które posiadają nieruchomości komercyjne , oraz wprowadzenia limitów dla wydatków na usługi niematerialne.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane