statystyki

Spółki giełdowe muszą ujawniać wykryte optymalizacje

autor: Agnieszka Pokojska11.07.2017, 07:24; Aktualizacja: 11.07.2017, 09:36

Obowiązująca w ordynacji klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wpływa również na treść sprawozdań finansowych – zwrócił uwagę Urząd Komisji Nadzoru Finansowego we wczorajszym komunikacie.

Przypomniał, że spółki giełdowe muszą zamieszczać w swoich raportach okresowych informacje o zdarzeniach związanych z wykryciem przez fiskusa schematów agresywnej optymalizacji. Taki obowiązek wynika m.in. z par. 3 ust . 1 rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 133, ze. zm.).

Urząd KNF zwrócił też uwagę na konieczność prawidłowego ujęcia odroczonego podatku dochodowego. Wspomniało o tym w maju br. również Ministerstwo Finansów w ostrzeżeniu dotyczącym wykorzystywania aportów i sprzedaży wniesionego majątku dla celów optymalizacji podatkowej. Resort podkreślił wówczas, że amortyzacja powstałej w tej sposób wartości firmy powoduje rozpoznanie dla celów rachunkowych aktywów w podatku odroczonym. Te z kolei bezpośrednio wpływają na wynik finansowy spółki.

Ponieważ, jak podkreślił Urząd KNF, przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania mają zastosowanie od 15 lipca 2016 r., to wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku może ulec zmianie.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane