statystyki

Spółki giełdowe muszą ujawniać wykryte optymalizacje

autor: Agnieszka Pokojska11.07.2017, 07:24; Aktualizacja: 11.07.2017, 09:36

Obowiązująca w ordynacji klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wpływa również na treść sprawozdań finansowych – zwrócił uwagę Urząd Komisji Nadzoru Finansowego we wczorajszym komunikacie.

Przypomniał, że spółki giełdowe muszą zamieszczać w swoich raportach okresowych informacje o zdarzeniach związanych z wykryciem przez fiskusa schematów agresywnej optymalizacji. Taki obowiązek wynika m.in. z par. 3 ust . 1 rozporządzenia w sprawie informacji bieżących i okresowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 133, ze. zm.).

Urząd KNF zwrócił też uwagę na konieczność prawidłowego ujęcia odroczonego podatku dochodowego. Wspomniało o tym w maju br. również Ministerstwo Finansów w ostrzeżeniu dotyczącym wykorzystywania aportów i sprzedaży wniesionego majątku dla celów optymalizacji podatkowej. Resort podkreślił wówczas, że amortyzacja powstałej w tej sposób wartości firmy powoduje rozpoznanie dla celów rachunkowych aktywów w podatku odroczonym. Te z kolei bezpośrednio wpływają na wynik finansowy spółki.

Ponieważ, jak podkreślił Urząd KNF, przepisy o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania mają zastosowanie od 15 lipca 2016 r., to wartość aktywów z tytułu odroczonego podatku może ulec zmianie.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane