statystyki

Jak klasyfikować świadczenia powiązane z nieruchomością (cz. 1)

autor: Radosław Kowalski03.07.2017, 10:48; Aktualizacja: 03.07.2017, 11:01
Prawodawca nie tylko stara się doprecyzować, które usługi należy uznać za związane z nieruchomościami, ale w pierwszej kolejności to, co powinniśmy uznać za nieruchomość dla potrzeb VAT.

Prawodawca nie tylko stara się doprecyzować, które usługi należy uznać za związane z nieruchomościami, ale w pierwszej kolejności to, co powinniśmy uznać za nieruchomość dla potrzeb VAT.źródło: ShutterStock

Na szczęście w VAT prawo krajowe i unijne jest zgodne. Jednak problemem jest brak jednoznacznej wykładni, co powoduje powstawanie sporów, w którym państwie i przez kogo powinny być opodatkowane konkretne usługi.

Polski podatek od towarów i usług co do zasady powinien być rozliczany w domniemanym miejscu konsumpcji świadczenia. Jest to jedna z podstawowych reguł unijnego VAT i w nią wpisuje się treść art. 28b ustawy o VAT odpowiadający art. 44 dyrektywy 112.

Zaznaczyć przy tym należy, że polski prawodawca podatkowy dość rzetelnie implementował wspólnotowe zasady identyfikacji miejsca świadczenia usług. Co ważne, diagnoza taka odnosi się zarówno do ogólnej metody wyznaczania miejsca opodatkowania usług, jak i zasad szczególnych, mających zastosowanie do konkretnych grup świadczeń.

Do takiej kategorii usług, wobec których powinniśmy posługiwać się szczególnymi unormowaniami odnoszącymi się do miejsca świadczenia w VAT, zalicza się obszerna grupa usług związanych z nieruchomościami.

Ważne przy tym jest to, że mówimy o przepisach wprowadzających zasadę szczególną, a nie wyjątek od reguły. [RAMKA 1]

Szczególne rozwiązanie dotyczące miejsca opodatkowania tego rodzaju usług, jakie zostało zapisane w art. 47 dyrektywy 112, a które polski prawodawca rzetelnie implementował poprzez art. 28e ustawy o VAT, sprowadza się do tego, że powinny one być opodatkowane w miejscu, w którym dana nieruchomość się znajduje.


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane