statystyki

Nie będzie glejtów chroniących przed klauzulą przeciwko unikaniu opodatkowania

autor: Patrycja Dudek29.06.2017, 07:50; Aktualizacja: 29.06.2017, 07:59
To precedensowy wyrok NSA w takiej sprawie.

To precedensowy wyrok NSA w takiej sprawie.źródło: ShutterStock

Kto otrzymał interpretację podatkową, nie może się domagać potwierdzenia, że chroni go ona przed zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

To precedensowy wyrok NSA w takiej sprawie.

Chodziło o spółkę, która jeszcze przed wejściem w życie przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania (czyli przed 15 lipca 2016 r.) uzyskała korzystną dla siebie interpretację indywidualną. Nie skorzystała z niej od razu.

Natomiast po 15 lipca 2016 r., gdy weszła w życie klauzula, spółka chciała uzyskać pewność, że otrzymana interpretacja będzie ją chronić przed klauzulą. Ponownie więc złożyła wniosek o interpretację, tym razem pytając, czy pierwsza wykładnia fiskusa daje jej ochronę.

Organ podatkowy odmówił jednak odpowiedzi. Wyjaśnił, że jeżeli podatnik chce się dowiedzieć, czy w jego sytuacji będzie miała zastosowanie klauzula, to może dostać odpowiedź wyłącznie w trybie przewidzianym dla opinii zabezpieczających. Do rozstrzygania takich wątpliwości nie jest natomiast upoważniony organ wydający interpretacje indywidualne – stwierdził fiskus.

Nie zgodził się z tym WSA w Krakowie. Stwierdził, że organ powinien był zająć stanowisko w tej sprawie. Uznał przy tym, że udzielenie odpowiedzi na pytanie spółki było możliwe bez przeprowadzania postępowania dowodowego. – Spółce chodziło wyłącznie o skutki zastosowania się do wcześniejszej interpretacji, a nie o bezwzględną ocenę transakcji pod kątem art. 119a ordynacji podatkowej, który mówi o klauzuli – stwierdził WSA.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane