Split payment – na razie więcej wątpliwości niż pewników

autor: Radosław Kowalski26.06.2017, 10:19; Aktualizacja: 26.06.2017, 10:47
Firmy stawiają sobie też wiele innych pytań

Firmy stawiają sobie też wiele innych pytańźródło: ShutterStock

W ramach uszczelniania polskiego systemu podatkowego rząd zamierza wprowadzić przepisy umożliwiające stosowanie mechanizmu podzielonej płatności VAT. Pomysł – w obecnym kształcie – budzi liczne obawy ekspertów.

Mechanizm podzielonej płatności nie jest autorskim pomysłem polskiego rządu. Instytucja taka, jako jedno z narzędzi służących do walki z oszustwami podatkowymi, rekomendowana była w przeszłości przez Komisję Europejską w dokumencie „Study on feasibility of alternative methods for improving and simplifying the collection of VAT through the means of modern technologies and/or financial intermediaries”.

Radosław Kowalski, doradca podatkowy

Radosław Kowalski, doradca podatkowy

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Istota mechanizmu split payment sprowadza się do tego, że nabywca towaru lub usługi, dokonując zapłaty ceny, zgodnie z nazwą, dzieli płatność na kwotę netto i VAT. Środki przypadające na pierwszą część ceny (netto) wpływają na „zwykły”, wskazany przez sprzedawcę towaru lub oferenta usługi, rachunek bankowy. Zapłata dotycząca podatku od towarów i usług zawartego w cenie towaru lub usługi automatycznie lokowana jest na rachunku VAT.

W efekcie sprzedawca swobodnie dysponuje jedynie otrzymaną kwotą netto, a środki alokowane na rachunku VAT, chociaż cały czas są własnością podatnika, nie mogą być wykorzystane w inny sposób, niż przewidują przepisy normujące zasady funkcjonowania tego rachunku.

PROBLEM 1. Dobrowolny czy przymusowy

Jeżeli projekt zmian wprowadzających split payment trafi do parlamentu i zmiany w tym zakresie zostaną implementowane w obecnym kształcie, to już od 2018 roku część polskich podatników będzie musiała zmierzyć się z instytucją podzielonej płatności.

W założeniu mechanizm ten nie ma być obligatoryjny. O jego zastosowaniu, przynajmniej formalnie, decydował będzie wyłącznie nabywca (towaru lub usługi). Ma to być jego autonomiczne prawo. To on, dokonując zapłaty ceny, zdecyduje, czy płaci cenę brutto na rachunek świadczącego (tj. na zasadach ogólnych), czy zastosuje podzieloną płatność.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • kik(2017-06-29 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Dobry sposob na zakonczenie z oszustwaim podatkowymi.!

    Odpowiedz
  • gryf(2017-06-30 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    To funkcjonuje w innych krajach i się sprawdza, wiadomo, że co nowe, to budzi wątpliwości, ale jakoś ze złodziejami podadtkowymi walczyć trzeba

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane