statystyki

Janczyk: E-papierosy dadzą budżetowi 100 mln zł z akcyzy [WYWIAD]

autor: Marek Chądzyński, Patrycja Otto22.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 22.06.2017, 10:01
Wiesław Janczyk, wiceminister finansów

Wiesław Janczyk, wiceminister finansówźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Janczyk: Akcyza na e-papierosy powinna obowiązywać od 2018 r. Innych zmian w obciążeniach akcyzowych nie planujemy. Nie chcemy metodą siłową odwodzić konsumentów od palenia papierosów i innych alternatywnych produktów. To zadanie resortu zdrowia

Dlaczego resort finansów zdecydował się tak szybko na wprowadzenie akcyzy na e-papierosy i wyroby nowatorskie? Prace nad ich opodatkowaniem zapowiedział w połowie zeszłego roku.

Powodów jest kilka. Przede wszystkim ma to przynieść korzyści konsumentom, którzy zyskają dostęp do legalnych wyrobów o potwierdzonej jakości. Znak akcyzy będzie ich certyfikatem. To ważny argument w sytuacji, gdy nasz rynek coraz bardziej zalewają wyroby z Azji, często o niepotwierdzonym nigdzie składzie, a tym samym ich wpływie na zdrowie użytkowników. Po wprowadzeniu akcyzy konsumenci zyskają wybór – możliwość korzystania z produktów z banderolą, która będzie gwarantem źródła ich pochodzenia i użytych surowców, albo z pozostałych dostępnych, nierzadko nielegalnych, ale z ryzykiem związanym z ich jakością.

Poza tym regulacja ma przynieść efekt fiskalny. Spodziewamy się, że podatek dostarczy budżetowi państwa dodatkowe 100 mln zł wpływów rocznie. Według Komisji Europejskiej polski rynek e-papierosów i wyrobów nowatorskich liczy 750 tys. użytkowników. Jego wartość jest oceniana na 0,5–1,5 mld zł rocznie. To jednak szacunki, nie ma dokładnych danych na temat tej branży. Dzięki nowemu podatkowi będzie możliwe dokładne poznanie jego wielkości i wartości.

W jaki sposób zostały ustalone stawki nowego podatku akcyzowego? Czy resort wzorował się na innych krajach świata?

Zaproponowaliśmy dla płynu do papierosów elektronicznych stawkę akcyzy na poziomie 0,7 zł/ml, a dla wyrobów nowatorskich w wysokości 141,29 zł/kg i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Braliśmy pod uwagę oczekiwania branży, które – przypomnijmy – zaczynały się od stawki zerowej. Co zresztą nie było bezpodstawne, bo w tej wysokości stawka akcyzy obowiązuje w Chorwacji. Przy ustalaniu wysokości podatku analizowaliśmy, jakie stawki akcyzy obowiązują w innych krajach w Europie i jakie wywołują skutki dla sektora oraz budżetu. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wypracowanie złotego środka. Dlatego nasza propozycja jest w połowie stawki – nie jest więc tak atrakcyjna jak w Chorwacji, ani tak restrykcyjna jak w przypadku Włoch, Portugalii czy Finlandii, gdzie obowiązują najwyższe stawki akcyzy na e-papierosy. Uważamy, że zaproponowany przez nas podatek nie zahamuje dalszego rozwoju branży i nie zakłóci konkurencyjności na rynku. Da natomiast pozytywny efekt fiskalny. Mamy świadomość inwestycji, jakie przez ostatnie lata poczyniły koncerny tytoniowe w Polsce. Naszym zamiarem było utrzymanie pozytywnego klimatu dla dalszych projektów w sektorze tytoniowym, ale też stały monitoring przepływów fiskalnych. Nie chcieliśmy metodą siłową odwodzić konsumentów od palenia papierosów i innych alternatywnych produktów. To zadanie pozostawiamy resortowi zdrowia.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • stastny(2017-06-23 10:44) Zgłoś naruszenie 80

  dla słabo liczących... akcyza od litra czystego spirytusu to 57zł. Proponowana akcyza od 1 litra liquidu do EIN to 700zł. Puknijcie się w głowy. Kasa wam się nie zgadza, bo ludzie rezygnują z najbardziej idiotycznego nałogu na świecie? I zamiast się cieszyć, płaczecie - bo kasa się nie zgadza. Kogo reprezentujecie? W czyim imieniu działacie. Bandyci, złodzieje, szubrawcy. Przyjdzie na was czas!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Vaper(2017-06-23 10:16) Zgłoś naruszenie 50

  Czy któryś z analizujących szacując stawki akcyzy wziął pod uwagę zarobki brutto w danych krajach? Dla wielu ludzi wzrost ceny 10ml liquidu powyżej ceny paczki fajek spowoduje powrót do tradycyjnych papierosów.. Na co się to przełoży.. na większe koszty dla służby zdrowia! Ludzie dostali 500+ ale jakim kosztem..!

  Odpowiedz
 • Mirek Kornaszewski (2017-06-24 01:19) Zgłoś naruszenie 30

  Czy którykolwiek z tych głupich, krótkowzrocznych baranów pomyślał na długofalowymi skutkami obłożenia daniną płyny nikotynowe? Leczenie chorób spowodowanych wdychaniem dymu tytoniowego kosztuje rocznie ponad 13 mld złotych. Około 9 mln Polaków pali papierosy. Nie sposób policzyć strat, spowodowanych pogorszonym stanem zdrowia palaczy. 90 tys. ludzi rocznie umiera od wdychania dymu tytoniowego. Średnio 10-20 lat przedwcześnie. Zmarli nie płacą podatków. Zmarli nie zarabiają. Politycy mają w ***** zdrowie Polaków, bo mogą wyciągnąć dodatkowe 100 mln od tych, którzy nie chcą wsześniej umierać. Elektroniczne inhalatory nikotyny powinny być przez państwo polskie hołubione, bo dają palaczom szansę na zerwanie z wdychaniem dymu. No ale który polski polityk stał kiedykolwiek obok rozumu?

  Odpowiedz
 • Zdziwiony Vaper(2017-06-24 11:18) Zgłoś naruszenie 20

  We Włoszech też miały być takie zyski z akcyzy i co z 89 dostali tylko 5 u nas będzie podobnie ;-) ze 100 rokowanych dostaną może z 10 i się będą dziwić jakim cudem :-D

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-06-24 09:12) Zgłoś naruszenie 10

  acha - da 100, a ile trzeba wydać na leczenie powikłań ???

  Odpowiedz
 • Niejanczyk(2017-10-18 05:53) Zgłoś naruszenie 00

  E palacze zaczną kombinować . Stracą Polscy producenci i handlowcy. Rząd dostanie g...ny podatek, zyska tylko pewien koncern tytoniowy, który usilnie lobbował na rzecz akcyzy. Popatrzcie dyletanci co się stało we Włoszech.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane