Uważała, że może rozliczyć dochody ze spółki wspólnie z dzieckiem, tzn. wpłacać zaliczki na PIT od łącznej kwoty ich dochodów, a na koniec roku złożyć wspólny PIT-36.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach się na to nie zgodził. Stwierdził, że dochody z pracy dziecka trzeba rozumieć szeroko i że są nimi także te z pozarolniczej działalności gospodarczej. Nakazał więc, by kobieta wypełniła osobny PIT na dziecko.
Podatniczka zwróciła uwagę, że ustawa o PIT odróżnia dochód z pracy od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przekonywała, że dochód syna powinien być doliczony do jej dochodu z tego samego źródła.
WSA w Gliwicach przyznał jej rację. Stwierdził, że dochodami z pracy są wyłącznie dochody osiągnięte na skutek aktywności małoletniego.
Podatniczka wygrała też w NSA. Sędzia Marek Olejnik podkreślił, że małoletnie dziecko nie może bez zgody rodzica prowadzić działalności gospodarczej, co przemawia za wspólnym opodatkowaniem dochodów. Inaczej jest w przypadku dochodów z pracy małoletniego, bo do zawarcia przez dziecko umowy o pracę nie jest wymagana zgoda rodzica. Praca powinna więc być rozliczana odrębnie.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 14 czerwca 2017 r., sygn. akt II FSK 1411/15