statystyki

Liniowy PIT a wspólne rozliczenie z dzieckiem

autor: Łukasz Zalewski12.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.02.2018, 08:29
Przeszkodą w rozliczeniu na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko jest sama już możliwość uzyskiwania dochodów opodatkowanych liniowym PIT.

Przeszkodą w rozliczeniu na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko jest sama już możliwość uzyskiwania dochodów opodatkowanych liniowym PIT.źródło: ShutterStock

Matka nie może rozliczyć się z fiskusem jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli wybrała opodatkowanie liniowym PIT. I to nawet gdy zawiesiła działalność gospodarczą, nie uzyskując z niej żadnych przychodów.

Wyrok NSA dotyczył kobiety, która na początku 2010 r. założyła własną firmę i wybrała opodatkowanie według liniowej stawki 19 proc. PIT. Pod koniec tego samego roku zawiesiła działalność. Dwa lata później rozwiodła się z mężem, a wyrok rozwodowy uprawomocnił się w październiku 2012 r. Sąd powierzył jej opiekę nad dzieckiem. Miesiąc po wyroku zlikwidowała działalność gospodarczą.

Kobieta chciała rozliczyć się z fiskusem za 2012 r. jako osoba samotnie wychowująca dziecko.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane