statystyki

Liniowy PIT a wspólne rozliczenie z dzieckiem

autor: Łukasz Zalewski12.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 12.02.2018, 08:29
Przeszkodą w rozliczeniu na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko jest sama już możliwość uzyskiwania dochodów opodatkowanych liniowym PIT.

Przeszkodą w rozliczeniu na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko jest sama już możliwość uzyskiwania dochodów opodatkowanych liniowym PIT.źródło: ShutterStock

Matka nie może rozliczyć się z fiskusem jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jeśli wybrała opodatkowanie liniowym PIT. I to nawet gdy zawiesiła działalność gospodarczą, nie uzyskując z niej żadnych przychodów.

Wyrok NSA dotyczył kobiety, która na początku 2010 r. założyła własną firmę i wybrała opodatkowanie według liniowej stawki 19 proc. PIT. Pod koniec tego samego roku zawiesiła działalność. Dwa lata później rozwiodła się z mężem, a wyrok rozwodowy uprawomocnił się w październiku 2012 r. Sąd powierzył jej opiekę nad dzieckiem. Miesiąc po wyroku zlikwidowała działalność gospodarczą.

Kobieta chciała rozliczyć się z fiskusem za 2012 r. jako osoba samotnie wychowująca dziecko.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane