statystyki

Odlicza tylko ten, kogo dane widnieją na dokumencie

autor: Patrycja Dudek12.06.2017, 16:00
Chodziło o aptekę działającą w formie spółki komandytowej. Na dwa miesiące przed wpisaniem jej do KRS jeden ze wspólników kupił używany sprzęt specjalistyczny i meble. Firmy jeszcze nie było, więc fakturę wystawiono na wspólnika.

Chodziło o aptekę działającą w formie spółki komandytowej. Na dwa miesiące przed wpisaniem jej do KRS jeden ze wspólników kupił używany sprzęt specjalistyczny i meble. Firmy jeszcze nie było, więc fakturę wystawiono na wspólnika.źródło: ShutterStock

Spółka komandytowa nie odejmie podatku zawartego w cenie wydatków inwestycyjnych, jeśli zakupów, jeszcze przed jej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, dokonał wspólnik i to na niego wystawiono fakturę – orzekł NSA.

Chodziło o aptekę działającą w formie spółki komandytowej. Na dwa miesiące przed wpisaniem jej do KRS jeden ze wspólników kupił używany sprzęt specjalistyczny i meble. Firmy jeszcze nie było, więc fakturę wystawiono na wspólnika.

Po zarejestrowaniu spółka chciała odliczyć VAT naliczony w cenie tych zakupów. Jej pełnomocnik przekonywał, że ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile są one później wykorzystywane w działalności opodatkowanej. Tłumaczył, że podatnik nabywa prawo do odliczenia w momencie otrzymania faktury i może je zrealizować po dopełnieniu wymogu rejestracji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się jednak na odliczenie podatku przez spółkę. Wyjaśnił, że powodem odmowy nie jest brak formalnej rejestracji spółki w chwili dokonywania zakupów, tylko to, że faktury zostały wystawione na wspólnika, a nie na spółkę. Odliczyć VAT może tylko ten, kogo dane znajdują się na fakturze – stwierdził fiskus.

Spółka to zakwestionowała. Powołała się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 1 marca 2012 r. (sygn. akt C-280/10 w sprawie polskiej spółki Trawertyn). Argumentowała to tym, że według TSUE, niezgodne z unijną dyrektywą są przepisy, które uniemożliwiają odliczenie VAT od wydatków inwestycyjnych przez spółkę, w sytuacji gdy faktura została wystawiona przed rejestracją na przyszłych wspólników.

Rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Stwierdził, że prawo do obniżenia podatku powstaje u wszystkich podatników, jeżeli wykażą oni, że wcześniejsze zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a w momencie odliczenia mają już status czynnego podatnika VAT.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane