statystyki

Odlicza tylko ten, kogo dane widnieją na dokumencie

autor: Patrycja Dudek12.06.2017, 16:00
Chodziło o aptekę działającą w formie spółki komandytowej. Na dwa miesiące przed wpisaniem jej do KRS jeden ze wspólników kupił używany sprzęt specjalistyczny i meble. Firmy jeszcze nie było, więc fakturę wystawiono na wspólnika.

Chodziło o aptekę działającą w formie spółki komandytowej. Na dwa miesiące przed wpisaniem jej do KRS jeden ze wspólników kupił używany sprzęt specjalistyczny i meble. Firmy jeszcze nie było, więc fakturę wystawiono na wspólnika.źródło: ShutterStock

Spółka komandytowa nie odejmie podatku zawartego w cenie wydatków inwestycyjnych, jeśli zakupów, jeszcze przed jej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego, dokonał wspólnik i to na niego wystawiono fakturę – orzekł NSA.

Chodziło o aptekę działającą w formie spółki komandytowej. Na dwa miesiące przed wpisaniem jej do KRS jeden ze wspólników kupił używany sprzęt specjalistyczny i meble. Firmy jeszcze nie było, więc fakturę wystawiono na wspólnika.

Po zarejestrowaniu spółka chciała odliczyć VAT naliczony w cenie tych zakupów. Jej pełnomocnik przekonywał, że ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile są one później wykorzystywane w działalności opodatkowanej. Tłumaczył, że podatnik nabywa prawo do odliczenia w momencie otrzymania faktury i może je zrealizować po dopełnieniu wymogu rejestracji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się jednak na odliczenie podatku przez spółkę. Wyjaśnił, że powodem odmowy nie jest brak formalnej rejestracji spółki w chwili dokonywania zakupów, tylko to, że faktury zostały wystawione na wspólnika, a nie na spółkę. Odliczyć VAT może tylko ten, kogo dane znajdują się na fakturze – stwierdził fiskus.

Spółka to zakwestionowała. Powołała się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 1 marca 2012 r. (sygn. akt C-280/10 w sprawie polskiej spółki Trawertyn). Argumentowała to tym, że według TSUE, niezgodne z unijną dyrektywą są przepisy, które uniemożliwiają odliczenie VAT od wydatków inwestycyjnych przez spółkę, w sytuacji gdy faktura została wystawiona przed rejestracją na przyszłych wspólników.

Rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Stwierdził, że prawo do obniżenia podatku powstaje u wszystkich podatników, jeżeli wykażą oni, że wcześniejsze zakupy były związane z działalnością opodatkowaną, a w momencie odliczenia mają już status czynnego podatnika VAT.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane