statystyki

RPO znowu pyta o biometrię: Czy fiskus identyfikuje podatników po głosie?

autor: Agnieszka Pokojska19.06.2017, 07:43; Aktualizacja: 19.06.2017, 10:13

Rzecznik praw obywatelskich chciałby wiedzieć, czy fiskus już identyfikuje podatników po głosie.

Jego pytanie do wicepremiera Mateusza Morawieckiego jest związane z pracami legislacyjnymi, które od 25 maja 2018 r. umożliwią bezpośrednie stosowanie ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego o ochronie danych osobowych. Zawiera ono szczególne regulacje dotyczące danych biometrycznych i przewiduje, że każde przetwarzanie danych osobowych musi być planowane z uwzględnieniem ochrony prywatności.

O planach wdrożenia systemu rozpoznawania głosu osób dzwoniących pod numer ówczesnej Krajowej Informacji Podatkowej zrobiło się głośno w 2015 r. po naszej publikacji („Fiskus chce identyfikować podatników po głosie” – DGP 103/2015). Sprawą zainteresowali się wówczas RPO oraz generalny inspektor ochrony danych osobowych.

RPO wrócił teraz do tematu. Spytał, czy system funkcjonuje, jaka jest jego podstawa prawna i czy trwają prace dostosowawcze do wymogów unijnego rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 18% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane