Resort dopiero zakończył testy modułu identyfikacji głosowej – poinformował Piotr Walczak, wiceminister finansów w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich.Wiceminister w swoim liście do rzecznika napisał, że system biometrii głosowej dzwoniących na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej jeszcze nie działa. Plan jest taki, że zostanie on uruchomiony dopiero po wszechstronnej analizie prawnej i konsultacjach.
RPO pytał o to w związku z pracami legislacyjnymi, które od 25 maja 2018 r. umożliwią bezpośrednie stosowanie ogólnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego o ochronie danych osobowych. Zawiera ono szczególne regulacje dotyczące danych biometrycznych. Zgodnie z nim każde przetwarzanie danych osobowych musi być planowane z uwzględnieniem ochrony prywatności.
Wiceminister odpowiedział też na pytanie RPO dotyczące podstawy prawnej wprowadzenia biometrii. Wyjaśnił, że obecnie rozważane jest umieszczenie odpowiednich przepisów do ordynacji podatkowej bądź do ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Piotr Walczak zapewnił również, że przy podejmowaniu decyzji o uruchomieniu usługi biometrii głosowej kluczowe będzie spełnienie wszystkich wymogów prawnych dotyczących właściwego sposobu zbierania, przetwarzania i archiwizacji danych.
Przypomniał też, że korzystanie z funkcji analizy biometrycznej głosu będzie dobrowolne.
Odpowiedź Piotra Walczaka, wiceministra finansów z 7 lipca 2017 r. na wystąpienie RPO, nr DPP10.055.1.2017.