statystyki

W sprawie klauzuli wystarczy jedna opinia szefa KAS

autor: Agnieszka Pokojska13.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 13.06.2017, 07:36
Dziś musi występować o opinię za każdym razem, nawet jeżeli w podobnej sprawie szef KAS (a wcześniej minister finansów) wielokrotnie już się wypowiadał.

Dziś musi występować o opinię za każdym razem, nawet jeżeli w podobnej sprawie szef KAS (a wcześniej minister finansów) wielokrotnie już się wypowiadał.źródło: ShutterStock

Jeżeli rozpatrując wniosek o interpretację indywidualną, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poweźmie wątpliwości, czy w danej sytuacji ma zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, będzie mógł skorzystać z wydanej już opinii szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Dziś musi występować o opinię za każdym razem, nawet jeżeli w podobnej sprawie szef KAS (a wcześniej minister finansów) wielokrotnie już się wypowiadał.

W ciągu 8 miesięcy funkcjonowania nowelizacji, która weszła w życie 15 lipca 2016 r. (wprowadziła klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania) dyrektorzy izb skarbowych (którzy wydawali interpretacje do końca lutego br.) prosili o takie opinie ministra finansów ponad 700 razy. W 85 proc. spraw chodziło o PIT. Wiele wniosków o opinie dotyczyło np. programów motywacyjnych, w ramach których pracownicy otrzymują akcje lub pochodne instrumenty finansowe.

Ma się to zmienić od 1 sierpnia 2017 r., co wynika z opublikowanego projektu nowelizacji. Dyrektor KIS będzie mógł wykorzystać wydaną już opinię szefa KAS, odnoszącą się do tego samego zagadnienia.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane