statystyki

W sprawie klauzuli wystarczy jedna opinia szefa KAS

autor: Agnieszka Pokojska13.06.2017, 07:22; Aktualizacja: 13.06.2017, 07:36
Dziś musi występować o opinię za każdym razem, nawet jeżeli w podobnej sprawie szef KAS (a wcześniej minister finansów) wielokrotnie już się wypowiadał.

Dziś musi występować o opinię za każdym razem, nawet jeżeli w podobnej sprawie szef KAS (a wcześniej minister finansów) wielokrotnie już się wypowiadał.źródło: ShutterStock

Jeżeli rozpatrując wniosek o interpretację indywidualną, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej poweźmie wątpliwości, czy w danej sytuacji ma zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, będzie mógł skorzystać z wydanej już opinii szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Dziś musi występować o opinię za każdym razem, nawet jeżeli w podobnej sprawie szef KAS (a wcześniej minister finansów) wielokrotnie już się wypowiadał.

W ciągu 8 miesięcy funkcjonowania nowelizacji, która weszła w życie 15 lipca 2016 r. (wprowadziła klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania) dyrektorzy izb skarbowych (którzy wydawali interpretacje do końca lutego br.) prosili o takie opinie ministra finansów ponad 700 razy. W 85 proc. spraw chodziło o PIT. Wiele wniosków o opinie dotyczyło np. programów motywacyjnych, w ramach których pracownicy otrzymują akcje lub pochodne instrumenty finansowe.

Ma się to zmienić od 1 sierpnia 2017 r., co wynika z opublikowanego projektu nowelizacji. Dyrektor KIS będzie mógł wykorzystać wydaną już opinię szefa KAS, odnoszącą się do tego samego zagadnienia.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane