statystyki

Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie śpią spokojnie

autor: Katarzyna Jędrzejewska12.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 12.06.2017, 10:14
Podpisana w minionym tygodniu przez prawie 68 krajów i jurysdykcji (8 innych wyraziło chęć podpisu) wielostronna konwencja, choć wymierzona w agresywne optymalizacje podatkowe, nie dotyczy bezpośrednio tzw. wynagrodzeń dyrektorów (na naszym gruncie konwencja będzie miała przełożenie na 47 umów zawartych przez Polskę z różnymi jurysdykcjami).

Podpisana w minionym tygodniu przez prawie 68 krajów i jurysdykcji (8 innych wyraziło chęć podpisu) wielostronna konwencja, choć wymierzona w agresywne optymalizacje podatkowe, nie dotyczy bezpośrednio tzw. wynagrodzeń dyrektorów (na naszym gruncie konwencja będzie miała przełożenie na 47 umów zawartych przez Polskę z różnymi jurysdykcjami).źródło: ShutterStock

Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie jeszcze śpią spokojnie. Pytanie, jak długo.

Podpisana w minionym tygodniu przez prawie 68 krajów i jurysdykcji (8 innych wyraziło chęć podpisu) wielostronna konwencja, choć wymierzona w agresywne optymalizacje podatkowe, nie dotyczy bezpośrednio tzw. wynagrodzeń dyrektorów (na naszym gruncie konwencja będzie miała przełożenie na 47 umów zawartych przez Polskę z różnymi jurysdykcjami). Eksperci nie wykluczają jednak, że w tym zakresie, w jakim odnosi się ona do metod zapobiegających unikaniu opodatkowania, ostatecznie może wpłynąć również na pensje osób zarządzających w zagranicznych spółkach.

Na razie wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne ciągle jeszcze potwierdzają – wynagrodzenie dyrektora zasiadającego w radzie zarządzającej spółki maltańskiej jest w Polsce zwolnione z podatku (np. dwie interpretacje z 18 maja 2017 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.11.2017.2.JK, oraz 0112-KDIL3-2.4011.12.2017.2.JK).

Dlaczego pensja dyrektora jest zwolniona z PIT w Polsce? Ponieważ może być opodatkowana na Malcie. Wynika to wprost z art. 16 i 23 polsko-maltańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Artykuł 16 mówi, że dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w organie spółki z siedzibą na Malcie może być tam również opodatkowany. Jeżeli więc osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany na Malcie, to Polska zwolni ten dochód z opodatkowania u siebie (art. 23 umowy).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane