statystyki

Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie śpią spokojnie

autor: Katarzyna Jędrzejewska12.06.2017, 07:41; Aktualizacja: 12.06.2017, 10:14
Podpisana w minionym tygodniu przez prawie 68 krajów i jurysdykcji (8 innych wyraziło chęć podpisu) wielostronna konwencja, choć wymierzona w agresywne optymalizacje podatkowe, nie dotyczy bezpośrednio tzw. wynagrodzeń dyrektorów (na naszym gruncie konwencja będzie miała przełożenie na 47 umów zawartych przez Polskę z różnymi jurysdykcjami).

Podpisana w minionym tygodniu przez prawie 68 krajów i jurysdykcji (8 innych wyraziło chęć podpisu) wielostronna konwencja, choć wymierzona w agresywne optymalizacje podatkowe, nie dotyczy bezpośrednio tzw. wynagrodzeń dyrektorów (na naszym gruncie konwencja będzie miała przełożenie na 47 umów zawartych przez Polskę z różnymi jurysdykcjami).źródło: ShutterStock

Polscy dyrektorzy w spółkach maltańskich na razie jeszcze śpią spokojnie. Pytanie, jak długo.

Podpisana w minionym tygodniu przez prawie 68 krajów i jurysdykcji (8 innych wyraziło chęć podpisu) wielostronna konwencja, choć wymierzona w agresywne optymalizacje podatkowe, nie dotyczy bezpośrednio tzw. wynagrodzeń dyrektorów (na naszym gruncie konwencja będzie miała przełożenie na 47 umów zawartych przez Polskę z różnymi jurysdykcjami). Eksperci nie wykluczają jednak, że w tym zakresie, w jakim odnosi się ona do metod zapobiegających unikaniu opodatkowania, ostatecznie może wpłynąć również na pensje osób zarządzających w zagranicznych spółkach.

Na razie wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne ciągle jeszcze potwierdzają – wynagrodzenie dyrektora zasiadającego w radzie zarządzającej spółki maltańskiej jest w Polsce zwolnione z podatku (np. dwie interpretacje z 18 maja 2017 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.11.2017.2.JK, oraz 0112-KDIL3-2.4011.12.2017.2.JK).

Dlaczego pensja dyrektora jest zwolniona z PIT w Polsce? Ponieważ może być opodatkowana na Malcie. Wynika to wprost z art. 16 i 23 polsko-maltańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Artykuł 16 mówi, że dochód osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w organie spółki z siedzibą na Malcie może być tam również opodatkowany. Jeżeli więc osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany na Malcie, to Polska zwolni ten dochód z opodatkowania u siebie (art. 23 umowy).


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane