statystyki

VAT: Nie ma ulgi na złe długi, gdy nie zapłaci konsument

autor: Patrycja Dudek08.06.2017, 07:35; Aktualizacja: 08.06.2017, 08:02
Polska mogła nałożyć własne obowiązki, niezbędne dla prawidłowego poboru VAT.

Polska mogła nałożyć własne obowiązki, niezbędne dla prawidłowego poboru VAT.źródło: ShutterStock

Kto nie dostanie zapłaty od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie ma co liczyć na korektę podstawy opodatkowania i należnego VAT – orzekł wczoraj NSA.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że sposób uregulowania ulgi na złe długi w polskiej ustawie o VAT nie narusza unijnej dyrektywy VAT.

Spór z fiskusem toczyła firma dostarczająca usługi telewizji kablowej klientom indywidualnym i korporacyjnym. Fiskus uniemożliwiał jej skorzystanie z ulgi na złe długi w sytuacji, gdy klienci indywidualni (osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT) nie zapłacili za usługę. Nie było to możliwe nawet wtedy, gdy nie było jakichkolwiek szans na zapłatę, bo np. klient zmarł albo nie dało się ustalić miejsca jego pobytu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy powołał się na polskie regulacje w tym zakresie (art. 89a ustawy o VAT). Wynika z nich, że podatnik może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny, jeżeli nabywca nie zapłacił za towar lub usługę. Możliwość ta dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, gdy nabywca jest czynnym podatnikiem VAT, a więc prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowany dla celów VAT i nie jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane