statystyki

Umorzenie egzekucji nie musi oznaczać, że dług przepadł

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.07.2017, 19:00
prawo

Firma będąca wierzycielem sądziła, że wszystkie te okoliczności przemawiają za tym, aby mogła ona zaliczyć swoją wierzytelność do kosztów uzyskania przychodówźródło: ShutterStock

Z postanowienia komornika powinno wprost wynikać, że dłużnik nie ma majątku, z którego można byłoby ściągnąć należność. To warunek, żeby wierzyciel zaliczył ją do podatkowych kosztów – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodziło o firmę, która próbowała odzyskać ponad 20 tys. zł od swojego odbiorcy. Komornik ustalił jednak, że spółka, która zalega z zapłatą, nie ma zarządu ani zdolności procesowej. W Krajowym Rejestrze Sądowym nie były bowiem wskazane żadne osoby, które byłyby uprawnione do reprezentacji spółki.

Firma będąca wierzycielem nie złożyła jednak wniosku o ustanowienie kuratora dla spółki. Wiedziała bowiem, że jej dłużnik nie ma majątku i taki wniosek rodziłby tylko dodatkowe koszty postępowania. W tej sytuacji komornik umorzył egzekucję. Stwierdził, że wierzyciel nie podjął czynności potrzebnej do tego, aby można było kontynuować postępowanie egzekucyjne.

Wcześniej, w trakcie egzekucji, nie udało się ani ujawnić majątku spółki, ani ustalić, czy prowadzi ona jakąkolwiek działalność. Wiadomo było tylko, że spółka zalega także z podatkami (na ponad 100 tys. zł) i że fiskus również nie może tych pieniędzy w żaden sposób ściągnąć.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Xcv(2017-07-25 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    Wszedłem przeczytać artykuł. Nie da się. Tylko reklamy samochodów wyskakują. Gińcie pijawki. Więcej tu nie wejdę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane