statystyki

Umorzenie egzekucji nie musi oznaczać, że dług przepadł

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.07.2017, 19:00
prawo

Firma będąca wierzycielem sądziła, że wszystkie te okoliczności przemawiają za tym, aby mogła ona zaliczyć swoją wierzytelność do kosztów uzyskania przychodówźródło: ShutterStock

Z postanowienia komornika powinno wprost wynikać, że dłużnik nie ma majątku, z którego można byłoby ściągnąć należność. To warunek, żeby wierzyciel zaliczył ją do podatkowych kosztów – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodziło o firmę, która próbowała odzyskać ponad 20 tys. zł od swojego odbiorcy. Komornik ustalił jednak, że spółka, która zalega z zapłatą, nie ma zarządu ani zdolności procesowej. W Krajowym Rejestrze Sądowym nie były bowiem wskazane żadne osoby, które byłyby uprawnione do reprezentacji spółki.

Firma będąca wierzycielem nie złożyła jednak wniosku o ustanowienie kuratora dla spółki. Wiedziała bowiem, że jej dłużnik nie ma majątku i taki wniosek rodziłby tylko dodatkowe koszty postępowania. W tej sytuacji komornik umorzył egzekucję. Stwierdził, że wierzyciel nie podjął czynności potrzebnej do tego, aby można było kontynuować postępowanie egzekucyjne.

Wcześniej, w trakcie egzekucji, nie udało się ani ujawnić majątku spółki, ani ustalić, czy prowadzi ona jakąkolwiek działalność. Wiadomo było tylko, że spółka zalega także z podatkami (na ponad 100 tys. zł) i że fiskus również nie może tych pieniędzy w żaden sposób ściągnąć.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Xcv(2017-07-25 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    Wszedłem przeczytać artykuł. Nie da się. Tylko reklamy samochodów wyskakują. Gińcie pijawki. Więcej tu nie wejdę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane