Szykują się kolejne zmiany w VAT: Split payment od 2018 roku

autor: Katarzyna Witwicka19.05.2017, 07:00; Aktualizacja: 19.05.2017, 11:31
pieniądze

Split payment czyli tzw. mechanizm podzielonej płatności to nic innego jak kolejne narzędzie służące uszczelnieniu podatku od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług rozszerza art. 108 o mechanizm podzielonej płatności. Jeśli posłowie przyjmą projekt, od 1 stycznia 2018 roku każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek VAT prowadzony nieodpłatnie przez bank, w którym posiada konto rozliczeniowe.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • księgowy(2017-05-19 09:57) Zgłoś naruszenie 563

    Zlikwidować VAT.Wprowadzić z powrotem podatek obrotowy.Problem z głowy.

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx(2017-05-19 13:23) Zgłoś naruszenie 416

    Za chwile prowadzeniem ksiegowsci bedzie zajmowac sie 15 osob,a pracowac bedzie 3 razy mniej. Koryto musi byc pelne jak to mowi towarzysz jarek ps. karakan.

    Odpowiedz
  • Werwa(2017-05-19 14:18) Zgłoś naruszenie 404

    Do jasnej anielki - gdzie ja mieszkam ? W Polsce czy w kraju anglojezycznym? Co to jest "split payment" czy nie mozna uzywac nazw po polsku. Czy ja juz jest6em w zaborze amerykanskim czy nadal to jest moj kraj Polska?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx(2017-05-19 12:37) Zgłoś naruszenie 358

    Za chwile rachunek dla firm bedzie po 500 PLN co miesiac plus darmowy dla Vatu. pisobolszewiki niszcza wszystko na swoje drodze.

    Odpowiedz
  • czegoś nie kumam (2017-05-19 10:50) Zgłoś naruszenie 292

    he he , no to "jesteśta" ******** ci co dajecie na przelewy i lecicie ma małej marży ( a takich jest setki tysięcy) przykład : np. hurtownik - kupuje w fabryce i sprzedaje dalej marża powiedzmy 10% - kupuje za 100zł netto + 23%vat = 123zł (musi zapłacić dla fabryki) - sprzedaje za 110netto+23%vat (25,30zł) = 135,30 zł - klient hurtowni dokonuje wpłaty podzielonej - no bo tak chce (dobrowolne) --- 110zł na konto hurtowni i tyla ma ona do dyspozycji i 25,30 na konto vat i co się dzieje ...... - hurtownia ma do dyspozycji 110zł a fabryce musi zapłacić 123zł (czy podzieli płatność czy nie jej sprawa , ale musi zapłacić ) - i w tym prostym przypadku brakuje jej w tej tylko transakcji 13zł !!! a przy dziesiątkach tysięcy ?? i teraz co występować do urzędu i prosić o łaskę aby uwolnili klasę - 3 miesiące na decyzje i nie wiadomo jaka będzie - bo zależy od naczelnika co z tego że odliczamy vat z faktur zakupowych od sprzedażowych i różnicę płacimy dla urzędów ale podzielona płatność pozbawia nas całości vat-u jaki naliczamy do swoich faktur ..... albo ja się mylę albo trzeba mieć duży kredyt w banku aby finansować działanlość i czekać na łaskę urzędu

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • dziki(2017-05-19 08:14) Zgłoś naruszenie 161

    Banki mają za prowadzenie dodatkowych rachunków nie brać opłat ani prowizji. Czy za wszelkie czynności na tym rachunku też? Np. opłaty za przelewy, opłata za wydanie opinii bo tam będzie sporo obrotów dla firm. I zamieszanie w systemach księgowych w których należało będzie wprowadzać nowy numer do płatności. Trzeba będzie wprowadzić zmiany w systemach księgowych.

    Odpowiedz
  • z.a.(2017-05-19 16:49) Zgłoś naruszenie 123

    Wszyscy zapomnieli albo umknęło. Jak płaciłem jeden przelew do zus płaciłem 3,50, jak trzeba wpłacać oddzielnie na każde konto to jet 3x3,50. 7zł więcej od każdego podatnika x 3mln podmiotów = 27 mln miesięcznie za nic.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • arx(2017-06-17 09:11) Zgłoś naruszenie 114

    Zmierzamy w stronę państwa policyjnego i totalnej inwigilacji. Jeśli będziemy gnębić drobnych przedsiębiorców to rzeczywiście w Polsce będzie wzrost gospodarczy .......oj będzie tylko że ujemny i ...dodatnie saldo migracji

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ww(2017-05-29 11:07) Zgłoś naruszenie 111

    VAT należny na oddzielnym koncie, a co z naliczonym , jak go odzyskać. Za każdym razem prosić naczelnika o pozwoleniu przelewu, czy ta kasa będzie sobie spokojnie leżakować. A czy te urzędasy nie wiedzą jakie są zatory płatnicze , ile kasy wolnej maja przedsiębiorcy? Żaden z nich nie był przedsiębiorcą i nie wie jak trudno u nas jest zarobić jakąkolwiek kasę. Ja jestem księgową i się biję tych komuchów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • BB (2017-05-19 10:06) Zgłoś naruszenie 113

    Do autorki. Szanowna pani. Proszę uważać, bo jak się tak dalej będzie pani dostosowywać do PiS- owskiej mody na średniowiecze to za nazewnictwem mogą pojawić sie dalsze wstawki i doczeka się pani prawa pierwszej nocy, jak również pańszczyzny i dziesięciny. Zdrowia życzę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wkurzony(2017-10-25 11:51) Zgłoś naruszenie 72

    "Świetną" zmianą będzie wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, który zmusi wszystkich przedsiębiorców, w tym mikroprzedsiębiorców - właścicieli sklepików czy salonów fryzjerskich do zakupu kwalifikowanego podpisu elektronicznego - wydatek 500 zł co rok, plus miesięczna bądź kwartalna usługa informatyka. Ten rząd dba jedynie o rozmnażającą się patologię, przedsiębiorcom bez zastanowienia rzuca kłody pod nogi i kolejne wydatki. Niedługo nie będzie miał kto pracować na pensje urzędników i obiboków, co biorą socjal.

    Odpowiedz
  • eres2017(2017-08-02 09:55) Zgłoś naruszenie 61

    PRZYKŁAD: Mam firmie budowlanej zapłacić 100 tys netto za usługę budowlaną. Wysyłam dwa przelewy na 100 000 i 23 000 zł VATu tylko mały kłopocik - pomylę rachunki i gość do dyspozycji dostanie 23 tys a na rachunek VAT popłynie 100 tysięcy. Dla tej firmy budowlanej, to będzie początek jej końca. GRATULACJE dla geniusza, który ten system obmyślił!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • grach(2017-07-27 16:48) Zgłoś naruszenie 616

    No i bardzo dobrze, niech coś robią z oszustami podatkowymi. Jestem na TAK!

    Odpowiedz
  • Katarzyna(2017-06-14 10:02) Zgłoś naruszenie 622

    BARDZO DOBRZE! Skończa się oszustwa vat!

    Odpowiedz
  • mały(2017-10-13 22:33) Zgłoś naruszenie 60

    A co w przypadku gdy kontrahent nie wpłaci vatu na czas, a konto vat ma mniejszą sumę niż zobowiązanie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tomasz(2017-06-16 08:56) Zgłoś naruszenie 615

    PRAWIDŁOWO! Uczciwi nie musza sie niczym martwić. A przekrety na taka skala sie skoncza

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • O(2017-05-25 13:13) Zgłoś naruszenie 49

    NO I PRAWIDŁOWO. TERAZ FIRMA WYŁUDZI vat I SIĘ ZWIJA. I KRADNIE PIENIĄDZE OSÓB FIZYCZNYCH NIEPROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚCI, FAKTYCZNYCH PŁATNIKÓW vat

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • E(2017-05-25 13:11) Zgłoś naruszenie 38

    NA ZACHODZIE JUŻ DAWNO TO JEST.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-05-20 09:14) Zgłoś naruszenie 31

    Do przedsiębiorców polskich , mafijna i agenturalna ekspozytura na POlskę - ksywka departament MF , powinna się zwracać po polsku . Pomijam , że powinna zostać zlikwidowana .

    Odpowiedz
  • WW(2017-11-29 18:13) Zgłoś naruszenie 10

    DOBRZE TRZEBA BYŁO IŚĆ NA WYBORY WIADOMO BYŁO ŻE TAK BĘDZIE A TO DOPIERO POCZĄTEK NĘKANIA MAŁYCH FIRM WSZYSTKICH MAŁYCH WYTNĄ Z RYNKU

    Odpowiedz