statystyki

Po przegranej urząd skarbowy powinien oddać, co zabrał. Przedawnienie nie wchodzi w grę

autor: Patrycja Dudek18.05.2017, 18:00
Spółka wygrała w warszawskim WSA.

Spółka wygrała w warszawskim WSA.źródło: ShutterStock

Spółka, która niemal od 20 lat walczy z organami podatkowymi o zwrot ponad pół miliona złotych VAT, powinna go w końcu otrzymać – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Sąd nie zgodził się z izbą skarbową, że prawo spółki do otrzymania zwrotu już się przedawniło.

Chodzi o spółkę, której historię opisaliśmy w DGP (nr 89/2017 „Fiskus przegrywa, ale i tak odmawia zwrotu VAT”). WSA stwierdził właśnie, że jej prawo do zwrotu nadpłaty się nie przedawniło. Zwrócił więc sprawę do organu, każąc mu wykonać korzystny dla spółki wcześniejszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Co zrobi teraz fiskus, jeszcze nie wiadomo. Możliwości są trzy. Pierwsza, że fiskus odpuści i wreszcie zwróci VAT za 1999 r. Druga, że złoży skargę kasacyjną do NSA. Wtedy spółka znów poczeka ze dwa lata, bo średnio tyle zajmuje rozpoznanie sprawy przez sąd kasacyjny. Trzecia opcja jest taka, że organy wynajdą inny powód dla odmowy zwrotu.

20 lat zamiast 25 dni

Spółka przed laty handlowała tekstyliami. Miała kupować je od polskiego dostawcy i sprzedawać do Republiki Łotewskiej. W 1999 r. złożyła deklaracje VAT-7, z których wynikał podatek do zwrotu (550 tys. zł). Liczyła na to, że odzyska go w 25 dni.

Tymczasem fiskus przez prawie 17 lat odmawiał jej zwrotu podatku. Twierdził, że firma nie nabyła towarów, a VAT próbowała wyłudzić z budżetu na podstawie pustych faktur.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane