statystyki

Kwoty dla zapisobiorców to nie koszt. Zmniejszą przychód

autor: Łukasz Zalewski18.04.2017, 16:00
Spór sprowadzał się do tego, czy pieniądze ze sprzedaży majątku otrzymanego w spadku są objęte podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym (PIT).

Spór sprowadzał się do tego, czy pieniądze ze sprzedaży majątku otrzymanego w spadku są objęte podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym (PIT).źródło: ShutterStock

Należność ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku jest opodatkowana PIT, ale należy ją pomniejszyć o kwoty wypłacone tytułem zapisów testamentowych – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spadkobiercy, który otrzymał 1/3 spadku. W testamencie ojciec nakazał spieniężenie masy spadkowej, w tym działki, i podział pieniędzy. Trzech spadkobierców miało dostać po 1/4 uzyskanej kwoty, a ostatnia część (1/4) miała przypaść tytułem zapisu pięciorgu wnucząt. Wśród nich było dwóch synów podatnika.

Spadkobiercy zrealizowali testament. Uzyskali ze sprzedaży działki prawie 1,4 mln zł, z czego podatnikowi przypadło 460 tys. zł. Z tej kwoty dokonał dwóch przelewów na rzecz swoich synów (zapisobiorców). Każdy otrzymał po 65 tys. zł.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane