statystyki

Kwoty dla zapisobiorców to nie koszt. Zmniejszą przychód

autor: Łukasz Zalewski18.04.2017, 16:00
Spór sprowadzał się do tego, czy pieniądze ze sprzedaży majątku otrzymanego w spadku są objęte podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym (PIT).

Spór sprowadzał się do tego, czy pieniądze ze sprzedaży majątku otrzymanego w spadku są objęte podatkiem od spadków i darowizn, czy podatkiem dochodowym (PIT).źródło: ShutterStock

Należność ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w spadku jest opodatkowana PIT, ale należy ją pomniejszyć o kwoty wypłacone tytułem zapisów testamentowych – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spadkobiercy, który otrzymał 1/3 spadku. W testamencie ojciec nakazał spieniężenie masy spadkowej, w tym działki, i podział pieniędzy. Trzech spadkobierców miało dostać po 1/4 uzyskanej kwoty, a ostatnia część (1/4) miała przypaść tytułem zapisu pięciorgu wnucząt. Wśród nich było dwóch synów podatnika.

Spadkobiercy zrealizowali testament. Uzyskali ze sprzedaży działki prawie 1,4 mln zł, z czego podatnikowi przypadło 460 tys. zł. Z tej kwoty dokonał dwóch przelewów na rzecz swoich synów (zapisobiorców). Każdy otrzymał po 65 tys. zł.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane