statystyki

Nie tak łatwo o przedawnienie podatku od spadku

autor: Patrycja Dudek16.03.2017, 07:39; Aktualizacja: 16.03.2017, 08:22
Fiskus dowiedział się o dziedziczeniu dopiero w 2013 r., gdy notariusz zarejestrował akt poświadczenia dziedziczenia

Fiskus dowiedział się o dziedziczeniu dopiero w 2013 r., gdy notariusz zarejestrował akt poświadczenia dziedziczeniaźródło: ShutterStock

Obowiązek podatkowy odnawia się nie tylko wtedy, gdy spadkobierca powoła się przed fiskusem na otrzymaną schedę. Także wtedy, gdy notariusz sporządzi pismo poświadczające, że doszło do dziedziczenia – orzekł NSA.

Chodziło o podatniczkę, której w 2013 r. fiskus wymierzył podatek od spadku odziedziczonego sześć lat wcześniej. Kobieta uważała, że jest już na to za późno, bo zobowiązanie podatkowe zdążyło się przedawnić (po pięciu latach).

Podatniczka nie złożyła jednak wcześniej, w ustawowym terminie, zeznania podatkowego o nabyciu rzeczy w drodze dziedziczenia. Wtedy był na to miesiąc, dziś jest to sześć miesięcy liczonych od daty otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy).


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • A(2017-03-16 11:45) Zgłoś naruszenie 50

    Jaki to kurzy trzeba było mieć móżdżek ażeby dać tylko miesiąc na złożenie zeznania w UC!? Jak nie potrafią sami myśleć, to przecież można skopiować rozwiązania z sąsiednich krajów, gdzie tego typu sprawy są już od dawna uporządkowane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane