statystyki

Donos na siebie nie chroni przed podatkiem z pustych faktur

autor: Patrycja Dudek09.05.2017, 07:25; Aktualizacja: 09.05.2017, 08:11
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który udzielił innej osobie pełnomocnictwa do prowadzenia firmy.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który udzielił innej osobie pełnomocnictwa do prowadzenia firmy.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który zawiadomił urząd skarbowy i prokuraturę o oszustwach w VAT popełnionych przez pełnomocnika, i tak będzie musiał za nie zapłacić – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który udzielił innej osobie pełnomocnictwa do prowadzenia firmy. Pełnomocnictwo było pełne, obejmowało reprezentowanie podmiotu przed kontrahentami i organami, podpisywanie umów, przyjmowanie płatności, wystawianie faktur, składanie deklaracji.

Okazało się, że pełnomocnik wystawił kilka faktur, które nie dokumentowały faktycznych transakcji. Odkrył to właściciel firmy i od razu zawiadomił urząd skarbowy oraz organy ścigania.

Mimo tego fiskus nakazał przedsiębiorcy uregulowanie podatku z pustych faktur. Sięgnął po art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym, kto wystawi fakturę z wykazaną kwotą podatku, musi zapłacić daninę.

Właściciel uważał jednak, że nie powinien odpowiadać za nieuczciwość pełnomocnika. Tłumaczył, że nie upoważnił go do wystawiania pustych faktur. Twierdził, że dokonane przez pełnomocnika czynności były po prostu nieważne. Powoływał się na art. 103 kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że jeżeli zawierający umowę pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, to ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu została ona zawarta. Przedsiębiorca podkreślał, że nie tylko umowy nie potwierdzał, ale wręcz o niej nie wiedział.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane