statystyki

Nagły atak astmy nie usprawiedliwia niestarannego pełnomocnika

autor: Patrycja Dudek18.09.2017, 18:00
Pełnomocnik bronił się, tłumacząc, że był to jego pierwszy atak astmy i pomylił jego oznaki ze zwykłym przeziębieniem.

Pełnomocnik bronił się, tłumacząc, że był to jego pierwszy atak astmy i pomylił jego oznaki ze zwykłym przeziębieniem.źródło: ShutterStock

Zaświadczenie lekarskie o przewlekłej chorobie i artykuł informacyjny na jej temat to za mało do przywrócenia terminu na złożenie odwołania – uznał NSA.

Spór z fiskusem toczył w tej sprawie pełnomocnik podatnika, który spóźnił się o dwa dni ze złożeniem odwołania. We wniosku o przywrócenie terminu tłumaczył, że opóźnienie było niezawinione, bo w ostatnim dniu upływu tego terminu doznał nagłego ataku astmy połączonego ze skurczem oskrzeli. Nie mógł więc napisać odwołania i dostarczyć go do urzędu ani zlecić napisania odwołania innej osobie. Do wniosku dołączył zaświadczenie lekarskie, które potwierdzało, że ostatniego dnia stwierdzono u niego astmę. Załączył też fragment artykułu na temat przebiegu choroby.

Liczył na przywrócenie terminu. Pozwala na to art. 162 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim termin może zostać przywrócony, jeśli zainteresowany uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane