statystyki

Nagły atak astmy nie usprawiedliwia niestarannego pełnomocnika

autor: Patrycja Dudek18.09.2017, 18:00
Pełnomocnik bronił się, tłumacząc, że był to jego pierwszy atak astmy i pomylił jego oznaki ze zwykłym przeziębieniem.

Pełnomocnik bronił się, tłumacząc, że był to jego pierwszy atak astmy i pomylił jego oznaki ze zwykłym przeziębieniem.źródło: ShutterStock

Zaświadczenie lekarskie o przewlekłej chorobie i artykuł informacyjny na jej temat to za mało do przywrócenia terminu na złożenie odwołania – uznał NSA.

Spór z fiskusem toczył w tej sprawie pełnomocnik podatnika, który spóźnił się o dwa dni ze złożeniem odwołania. We wniosku o przywrócenie terminu tłumaczył, że opóźnienie było niezawinione, bo w ostatnim dniu upływu tego terminu doznał nagłego ataku astmy połączonego ze skurczem oskrzeli. Nie mógł więc napisać odwołania i dostarczyć go do urzędu ani zlecić napisania odwołania innej osobie. Do wniosku dołączył zaświadczenie lekarskie, które potwierdzało, że ostatniego dnia stwierdzono u niego astmę. Załączył też fragment artykułu na temat przebiegu choroby.

Liczył na przywrócenie terminu. Pozwala na to art. 162 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim termin może zostać przywrócony, jeśli zainteresowany uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane