statystyki

Moment faktycznego wykonania usług budowlanych jest decydujący

autor: Łukasz Zalewski08.05.2017, 07:39; Aktualizacja: 08.05.2017, 08:20
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.źródło: ShutterStock

Zapisy umów między inwestorem a wykonawcą robót nie mogą wpływać na powstanie obowiązku w VAT – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która świadczy usługi budowlane i budowlano-montażowe. W umowach z inwestorami ustala harmonogram prac, który jest podzielony na etapy. Każdy kończy się sporządzeniem protokołu zdawczo-odbiorczego. Jeśli inwestor nie ma zastrzeżeń, oznacza to formalne zakończenie danego etapu. Jeśli ma uwagi, spółka musi wprowadzić poprawki. Spółka i inwestor uznają, że usługa jest wykonana wraz z podpisaniem końcowego protokołu odbioru robót bez zastrzeżeń. Wtedy też wystawia fakturę inwestorowi.

Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT. Spółka uważała, że dzieje się to z chwilą wystawienia faktury za wykonanie całości lub części usługi, nie później jednak niż z upływem 30 dni od podpisania przez inwestora protokołu odbioru. Firma podkreślała, że kluczowy jest dzień wykonania usługi budowlanej. Jej zdaniem określa go umowa z inwestorem. Jest to więc dzień podpisania protokołu odbiorczego przez inwestora. Wykonanie usługi następuje bowiem w momencie, gdy spełnia ona wszystkie wymagania, czyli inwestor nie zgłasza uwag. Ponadto, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, zamawiający (art. 643) lub inwestor (art. 647) mają obowiązek odbioru robót budowlanych wykonawców, podwykonawców lub też generalnego wykonawcy. Protokół odbioru robót jest więc kluczowym elementem. Potwierdza bowiem wykonanie usługi, daje tym samym wykonawcy prawo do żądania zapłaty lub wskazuje, że roboty nie zostały należycie wykonane, co skutkuje odpowiedzialnością za wady ujawnione przy odbiorze.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane