statystyki

Brak wpisu nie pozbawia prawa do odliczenia

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.04.2017, 09:38; Aktualizacja: 03.04.2017, 10:23
vat

Zasadą jest, że kto nie jest zarejestrowany, nie może odliczać podatku naliczonego ani ubiegać się o zwrot nadwyżki tego podatku nad należnymźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy z różnych względów nie figurują w rejestrze VAT, nie tracą prawa do odjęcia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur. Tyle że zrobią to w przyszłości, gdy już będą mieli status podatnika VAT.

Potwierdzają to najnowsze interpretacje indywidualne, choć nie odnoszą się one bezpośrednio do przepisów obowiązujących od 2017 r., które zdecydowanie poszerzyły katalog sytuacji skutkujących wykreśleniem z rejestru podatników czynnych VAT. Interpretacje wyjaśniają jednak, co dzieje się w sytuacji, gdy podatnik robi zakupy i otrzymuje faktury, a nie jest formalnie zarejestrowany.

Zasadą jest, że kto nie jest zarejestrowany, nie może odliczać podatku naliczonego ani ubiegać się o zwrot nadwyżki tego podatku nad należnym (art. 88 ust. 4 ustawy o VAT). Z przepisu tego nie wynika jednak, aby status podatnika VAT czynnego trzeba było mieć już w dacie otrzymania faktury dokumentującej zakup towaru lub usługi. Ważne jest, żeby w tym momencie otrzymujący fakturę był podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 wspomnianej ustawy (czyli podmiotem wykonującym działalność gospodarczą). Natomiast odliczyć podatek może później – wtedy, gdy będzie już miał status podatnika VAT czynnego.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane