Jeżeli najem ośmiu pokoi ma charakter długoterminowy, można płacić od niego 8,5-proc. ryczałt – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja jest zgodna z tezą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 845/15). Wtedy chodziło o 16 garaży. Sąd orzekł, że nie liczy się liczba wynajmowanych lokali, lecz to, czy faktycznie są one składnikiem majątkowym związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z pytaniem do dyrektora KIS wystąpiła studentka, której rodzice zamierzają podarować ośmiopokojowy dom. Studentka chce wynajmować poszczególne pokoje, bo liczy na to, że tak łatwiej jej będzie znaleźć chętnych niż na cały dom. Wyjaśniła, że ma to być najem długoterminowy; studenci będą wynajmować pokoje na co najmniej rok, osoby pracujące – znacznie dłużej. Chciała się upewnić, czy może rozliczać się z fiskusem, płacąc 8,5-proc. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania jest dozwolona tylko przy najmie prywatnym, nie ma zastosowania w razie najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej.

Dyrektor KIS potwierdził, że jest to możliwe. Jeżeli najem będzie miał charakter długoterminowy, to uzyskane z niego przychody mogą być rozliczane w ramach ryczałtu ewidencjonowanego. Jeżeli natomiast rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku wynajem nieruchomości spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą (w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT). Wówczas podatniczka musiałaby płacić daninę na zasadach ogólnych lub według liniowej 19-proc. stawki – wyjaśnił dyrektor KIS.

Interpretacja dyrektora KIS z 21 kwietnia 2017 r. nr 2461-IBPB-2-2.4511.145.2017.1.KK.