statystyki

Kilka lokali można wynajmować poza działalnością gospodarczą

autor: Agnieszka Pokojska26.04.2017, 08:30; Aktualizacja: 26.04.2017, 08:36
najem, wynajem

Z pytaniem do dyrektora KIS wystąpiła studentka, której rodzice zamierzają podarować ośmiopokojowy dom.źródło: ShutterStock

Jeżeli najem ośmiu pokoi ma charakter długoterminowy, można płacić od niego 8,5-proc. ryczałt – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Interpretacja jest zgodna z tezą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 kwietnia 2017 r. (sygn. akt II FSK 845/15). Wtedy chodziło o 16 garaży. Sąd orzekł, że nie liczy się liczba wynajmowanych lokali, lecz to, czy faktycznie są one składnikiem majątkowym związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • aaa(2017-05-01 19:21) Zgłoś naruszenie 20

    Ciekawy jestem czy autor tego artykułu pofatygował się aby przeczytać wydaną interpretację w całości? Izba Skarbowa ma bowiem dziwny zwyczaj zaprzeczania sama sobie (no chyba, że zostawiają sobie furtkę aby móc jednak w przyszłości docisnąć podatnika). W całej interpretacji nie ma ani słowa o tym, że jeżeli dany obiekt nie jest składnikiem majątku związanym z działalnością gospodarczą to można go bez przeszkód wynajmować prywatnie. Jest natomiast zdanie: "Istotne jest, aby najem nie spełniał przesłanek pozwalających uznać go za działalność gospodarczą. Jeśli zatem najem lokali nie jest prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły czyli jest prowadzony w ramach najmu prywatnego, to uzyskiwane z tego tytułu przychody mogą być kwalifikowane jako przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." W wyroku NSA natomiast było również powiedziane, że KAŻDY najem spełnia przesłanki działalności gospodarczej, a tutaj jak widać Izba twierdzi coś innego. Jak dla mnie za jakiś czas po prostu skarbówka będzie miała pretekst do nałożenia kary, bo jak niby najem długoterminowy ma nie być ciągły?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane