statystyki

Zwrot podatku nie jest przychodem z najmu

autor: Michał Nielepkowicz19.02.2017, 12:45
Podstawą generowania przychodów z dzierżawy/najmu jest zawarcie umowy między stronami

Podstawą generowania przychodów z dzierżawy/najmu jest zawarcie umowy między stronamiźródło: ShutterStock

Jestem właścicielem lokalu usługowego, który dzierżawię innemu przedsiębiorcy. W umowie zawarliśmy postanowienie, że podatek od nieruchomości będzie płacił najemca. Jednak w terminie zapłaty najemca był w szpitalu i poprosił mnie o uregulowanie należności. Po wyzdrowieniu zwrócił mi zapłaconą kwotę. Czy należność tę powinienem potraktować jako przychód z najmu i opodatkować?

EKSPERT RADZI

Dzierżawa czy najem lokali, zwłaszcza usługowych, to popularna praktyka rynkowa. Ich właściciele muszą odprowadzać od nich należny podatek od nieruchomości. Zazwyczaj jednak odzyskują go od dzierżawcy. Powstaje więc wątpliwość, czy zwrócony przez dzierżawcę podatek będzie przychodem z najmu do opodatkowania.

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT źródłami przychodów są najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Podatnicy, którzy uzyskują przychody z najmu, mogą wybrać jako formę opodatkowania ryczałt. Wynika to z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, która stanowi, że osoby fizyczne osiągające przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane