statystyki

Kilkanaście lokali to jeszcze nie biznes

autor: Patrycja Dudek24.04.2017, 18:00
Różnica polega na tym, że od najmu w ramach firmy płaci się daninę na zasadach ogólnych lub 19-proc. podatek liniowy.

Różnica polega na tym, że od najmu w ramach firmy płaci się daninę na zasadach ogólnych lub 19-proc. podatek liniowy.źródło: ShutterStock

Podatniczka, która wynajmuje 16 garaży, nie musi uruchamiać działalności gospodarczej. Wolno jej rozliczyć zyski w ramach najmu prywatnego – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2013 r. wspólnie z mężem rozpoczęła budowę zespołu 18 garaży. Dwa z nich zamierzali zostawić dla siebie, a resztę sprzedać. Z uwagi na spadek cen małżonkowie uznali jednak, że poczekają ze sprzedażą i 16 garaży będą wynajmować. Zamierzali je sprzedać dopiero wtedy, gdy stanie się to opłacalne.

Spór z fiskusem toczył się o to, czy wynajem kilkunastu pomieszczeń może być rozliczany w ramach najmu prywatnego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT), czy jest to już dochód z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Różnica polega na tym, że od najmu w ramach firmy płaci się daninę na zasadach ogólnych lub 19-proc. podatek liniowy. Natomiast przy najmie prywatnym można wybrać 8,5-proc. ryczałt ewidencjonowany.

Podatniczka wolała spytać o to fiskusa, bo z przepisów nie wynika jasno, kiedy wynajem przestaje być prywatny, a zaczyna być działalnością gospodarczą.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane