statystyki

Podwyższone koszty to kłopot księgowej

autor: Katarzyna Jędrzejewska24.04.2017, 10:02; Aktualizacja: 24.04.2017, 10:17
Chodzi o twórców i artystów, wykonawców korzystających z praw autorskich i pokrewnych lub rozporządzających tymi prawami.

Chodzi o twórców i artystów, wykonawców korzystających z praw autorskich i pokrewnych lub rozporządzających tymi prawami.źródło: ShutterStock

Nie można dłużej potrącać 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, gdy łącznie od początku roku przekroczą one połowę kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej – wynika z odpowiedzi udzielonej DGP przez Ministerstwo Finansów.

Problem nie jest nowy, ale przepisy są tak bardzo niejasne, że ich praktyczne stosowanie budzi od ponad czterech lat kontrowersje (limit wszedł w życie od 2013 r.). Tym cenniejsze jest więc stanowisko resortu finansów przedstawione w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.

Chodzi o twórców i artystów, wykonawców korzystających z praw autorskich i pokrewnych lub rozporządzających tymi prawami. Podobny problem dotyczy twórców przenoszących prawo własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego.

Z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT wynika, że łącznie w roku podatkowym koszty te nie mogą przekroczyć połowy kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42 764 zł. Innymi słowy, 50-proc. koszty stosuje się tylko do momentu, aż przychody twórcy przekroczą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 85 528 zł.

Korekta i niedopłata

Pytanie do MF zadaliśmy po dwóch sygnałach od czytelników. Jeden poinformował nas, że urząd skarbowy cofnął mu w lutym br. PIT-11 z prośbą o korektę. PIT-11 to informacja składana przez płatnika o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Urząd stwierdził, że płatnik niesłusznie kontynuował potrącanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, gdy w trakcie 2016 r. przekroczyły one 42 764 zł.

Druga czytelniczka była zaskoczona kwotą podatku, którą musi dopłacić, rozliczając się z PIT za 2016 r. Po dodatkowych ustaleniach stało się jasne, skąd wzięła się duża niedopłata: pracodawca potrącał 50-proc. koszty nawet wtedy, gdy w 2016 r. przekroczyły one łącznie 42 764 zł.

Limit to jedno, oświadczenie – drugie


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane