Doskonała znajomość zagadnień podatkowych - to obok oczywistych kompetencji z obszaru rachunkowości - najważniejsza cecha w pracy księgowych - wynika z raportu na temat tego zawodu, przygotowanego przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Badanie pokazuje, że księgowi są zapracowani, ale odczuwają dużą satysfakcję z pracy.

Raport powstał na podstawie odpowiedzi ponad 1000 osób pracujących w tym zawodzie w firmach w Wielkopolsce. Zostanie w pełni zaprezentowany 9 czerwca w Poznaniu podczas obchodów jubileuszu 110-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i obchodów Roku Księgowego.

"Celem raportu było poznanie opinii księgowych o zawodzie, o tym, czy i jaką czerpią satysfakcję zawodową, jak oceniają postrzeganie ich przez przedsiębiorców, a także, co myślą o Stowarzyszeniu" - wyjaśnia Piotr Hans, biegły rewident, członek Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia i członek Zarządu Głównego SKwP.

W dokumencie znalazły się nie tylko wyniki badania, ale i wypowiedzi przedsiębiorców, w tym zwłaszcza partnerów przedsięwzięcia - Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan oraz Fundacji Firmy Rodzinne.

"Badanie pokazuje, że księgowi są zapracowani, ale jednocześnie czerpią dużą satysfakcję z pracy. Ciekawe jest to, że głównym jej źródłem nie jest wynagrodzenie - podkreśla Piotr Hans. - Akurat poziom zadowolenia z zarobków jest niższy niż generalnie poziom zadowolenia z wykonywanej pracy. Księgowi są postrzegani przez przedsiębiorców jako strażnicy finansów i zaufani doradcy - i to jest dla nich powód do satysfakcji" - mówi Piotr Hans.

Według niego, mimo że księgowi operują pieniędzmi i praktycznie stale o nich rozmawiają, nie są nastawieni tylko na wynagrodzenie.

Badanie pokazało, że księgowi bezsprzecznie jako najważniejsze w swojej pracy wskazują kompetencje merytoryczne; przy czym uznanie za najważniejsze przez blisko 80% badanych kompetencji podatkowych - może wydawać się zaskakujące. Ciekawe jest również to, że za najważniejsze wyzwanie w pracy większość wskazała: niejednoznaczność przepisów i częste ich zmiany (prawie 79% pytanych).

Wielkopolscy księgowi bardzo wysoko oceniają znaczenie etyki zawodowej, stawiając uczciwość wśród trzech najważniejszych cech dla zawodu (obok skrupulatności i analitycznego umysłu). I choć są zapracowani (duża część uczestników badania pracuje w więcej niż w jednym miejscu) i często nie odczuwają uznania ze strony swoich klientów czy pracodawcy - to jednak zdecydowana większość deklaruje wysoki poziom satysfakcji z wykonywanego zawodu. Jak duża jest to część oraz na jakich stanowiskach pracuje najwięcej usatysfakcjonowanych księgowych - to Wielkopolski Oddział planuje ujawnić podczas premiery raportu.

Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.