statystyki

MOPS nie musi mieć kasy fiskalnej

autor: Łukasz Zalewski11.04.2017, 07:19; Aktualizacja: 11.04.2017, 10:12
Co do opłat za pobyt dzieci w pieczy zastępczej i wpływów z innych powiatów, to nie było wątpliwości, że w tym zakresie MOPS działa jako podmiot publiczny

Co do opłat za pobyt dzieci w pieczy zastępczej i wpływów z innych powiatów, to nie było wątpliwości, że w tym zakresie MOPS działa jako podmiot publicznyźródło: ShutterStock

 Ośrodek pomocy społecznej nie musi rejestrować w kasie fiskalnej opłat pobieranych za pobyt w mieszkaniach readaptacyjnych – potwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła miejskiego ośrodka pomocy społecznej (MOPS), który pobiera opłaty za pobyt w mieszkaniach chronionych (w tym readaptacyjnych), przeznaczonych dla osób starszych, bezdomnych, ofiar przemocy, osób z zburzeniami psychicznymi i usamodzielnianych wychowanków. Opłaty te wnoszą osoby skierowane do mieszkania na podstawie decyzji dyrektora MOPS lub inną osobę upoważnioną. Szczegółowe zasady korzystania z mieszkań i opłat za pobyt w nich regulują uchwały rady miasta, zgodnie z art. 97 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej.

Ponadto ośrodek pobiera opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej oraz otrzymuje środki z innych powiatów na podstawie zawartych z nimi porozumień w związku m.in. z przyjęciem dziecka w rodzinie zastępczej.

Co do opłat za pobyt dzieci w pieczy zastępczej i wpływów z innych powiatów, to nie było wątpliwości, że w tym zakresie MOPS działa jako podmiot publiczny. Jest więc wyłączony z VAT, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o tym podatku.

Spór dotyczył natomiast opłat za pobyt w mieszkaniach. Sprowadzał się do tego, czy pobierając je, ośrodek działa jako podatnik VAT i czy w związku z tym ma rejestrować opłaty w kasie fiskalnej.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane