statystyki

NSA: Cudze problemy, ale koszt własny

autor: Patrycja Dudek10.04.2017, 20:00

Zasadniczo podatnik nie może ujmować w kosztach swojej działalności wydatków poniesionych na działalność innej firmy. Od tej zasady są wyjątki – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę ze specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) produkującą systemy bezpieczeństwa montowane w autach (poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa). Produkowała je z komponentów pochodzących od certyfikowanych dostawców (zaakceptowanych przez dany koncern samochodowy). Jednym z takich dostawców była niemiecka firma. Pech chciał, że z początkiem roku złożono wobec niej wniosek o upadłość. Postępowanie upadłościowe miało się rozpocząć dopiero po trzech miesiącach.

Spółka z SSE, po przeanalizowaniu zysków i strat, zdecydowała, że będzie finansować działalność niemieckiej firmy do czasu wszczęcia postępowania upadłościowego. Nie mogła sobie pozwolić na utratę certyfikowanego dostawcy, bo nie miała w zasadzie żadnych zapasów, a wyłonienie nowego zajęłoby sporo czasu. Przerwanie produkcji wiązałoby się dla niej z wysokimi karami, które musiałaby zapłacić na rzecz koncernów samochodowych.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane