Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zamierzają zaspokajać swoje potrzeby lokalowe, kupując nieruchomość obciążoną kredytem osób trzecich. Spłata takiego kredytu też mieści się w ramach realizacji celu mieszkaniowego – orzekł wczoraj NSA.
ORZECZENIE
To oznacza, że dochód ze zbycia innej nieruchomości, przeznaczonej na spłatę kredytu zaciągniętego nie przez podatnika, tylko np. przez spółdzielnię, będzie zwolniony z PIT.
Trzeba mieszkać
Zasadą jest, że każdy, kto sprzedał nieruchomość przed upływem pięciu lat od nabycia, a pieniędzy nie przeznaczył w ciągu dwóch lat na realizację własnego celu mieszkaniowego, musi złożyć PIT-39 i zapłacić podatek.
Problemy pojawiają się przy spłacie kredytu zaciągniętego pod nieruchomość.
Orzecznictwo jednoznacznie potwierdza, że nie ma przeszkód do skorzystania z ulgi, gdy podatnik, sprzedając nieruchomość, spłaca kredyt zaciągnięty na inny dom lub mieszkanie, w którym nadal mieszka. Potwierdza to m.in. wyrok NSA z 21 marca 2017 r., sygn. akt II FSK 358/15.
Co innego, gdyby spłacił kredyt zaciągnięty na zbywaną nieruchomość. W takiej sytuacji podatnik, który kupił mieszkanie obciążone hipoteką i następnie je sprzedał, a z uzyskanych pieniędzy spłacił zadłużenie, będzie musiał zapłacić 19-proc. PIT. Tak orzekł NSA w wyroku z 7 lutego 2017 r. (sygn. akt II FSK 82/15).
Lokatorskie na własnościowe
Wczoraj NSA zajmował się wyłącznie spłatą kredytu zaciągniętego przez osobę trzecią.
Chodziło o małżonków, którzy wraz z córką mieszkali w mieszkaniu lokatorskim obciążonym kredytem zaciągniętym przez spółdzielnię na budowę bloku. Prawo do lokalu wraz z obciążeniami kredytowymi dostali w darowiźnie od teściowej. Zależało im na tym, aby wykupić mieszkanie na własność. Wiązało się to jednak z koniecznością spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię. Zamierzali przeznaczyć na to pieniądze ze sprzedaży ziemi, którą zbyli rok po jej nabyciu.
Spór z fiskusem toczył się o to, czy pieniądze za ziemię przeznaczone na przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własnościowe, w tym także na spłatę kredytu budowlanego, zaciągniętego przez spółdzielnię, będą zwolnione z PIT.
Dyrektor izby skarbowej stwierdził, że zwolniona z podatku będzie tylko ta część pieniędzy, która została przeznaczona na przekształcenie mieszkania lokatorskiego w lokal stanowiący odrębną własność. Zakwestionował natomiast zwolnienie w tej części, która miała pójść na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię. Stwierdził, że jego spłata nie mieści się w celach mieszkaniowych, bo z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o PIT wynika, że kredyt musi być zaciągnięty przez podatnika.
Podatnicy wygrali w WSA w Łodzi. Sąd stwierdził, że wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię będą objęte zwolnieniem, tyle że na podstawie innego przepisu – art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o PIT. Podkreślił, że bez spłaty kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię, nabycie prawa własności lokalu byłoby niemożliwe.
Tak samo orzekł NSA. Sędzia Zbigniew Kmieciak zwrócił uwagę na to, że związek między spłatą kredytu a doprowadzeniem do przeniesienia własności nieruchomości, która ma zaspokoić potrzeby mieszkaniowe podatników, jest nierozerwalny. Powołał się też na inne, podobne orzeczenie NSA z 25 listopada 2016 r. (sygn. akt II FSK 3388/14).
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 5 kwietnia 2017 r., sygn. akt II FSK 544/15. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia