statystyki

PIT 2016: Interes rodziny ponad interesem fiskusa

autor: Patrycja Dudek06.04.2017, 07:14; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:45
podatki-PIT-kredyt

Sąd wyjaśnił, że preferencja wynikająca z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT nie ogranicza się wyłącznie do jednego rodzica. Mogą z niej korzystać zarówno matka, jak i ojciec, jeśli są po rozwodzie i osobno przez określony czas wychowują dziecko. To pierwszy taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.źródło: ShutterStock

Oboje rozwiedzeni rodzice, którzy po pół roku samotnie opiekowali się dzieckiem, mogą skorzystać z preferencyjnego rozliczenia PIT za całe 12 miesięcy – wynika z wyroku NSA

ORZECZENIE

Sąd wyjaśnił, że preferencja wynikająca z art. 6 ust. 4 ustawy o PIT nie ogranicza się wyłącznie do jednego rodzica. Mogą z niej korzystać zarówno matka, jak i ojciec, jeśli są po rozwodzie i osobno przez określony czas wychowują dziecko. To pierwszy taki wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do końca 2010 r. było inaczej. Przepisy, które wtedy obowiązywały, mówiły jednoznacznie, że za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców (tak wynikało z art. 6 ust. 5, który od 2011 r. został uchylony).

Obecnie ustawa o PIT nie zawiera takiego zastrzeżenia. Skutek jest taki, że od 2011 r. status osoby samotnie wychowującej dzieci może mieć każdy z rodziców spełniających pozostałe kryteria.

Opieka naprzemienna

Sprawa dotyczyła ojca, który spierał się z fiskusem o definicję samotnego rodzica. Takiej osobie przysługuje ulga podobna do wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Samotny rodzic może bowiem podzielić dochód na dwa i dzięki temu dwukrotnie skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Dodatkowo, kto dużo zarabia, może uniknąć wejścia w drugi próg skali podatkowej. Słowem, od całości dochodów płaci PIT według stawki 18 proc., a nie 32 proc.

W sprawie rozpatrywanej przez NSA sąd ustalił miejsce zamieszkania dwójki małoletnich dzieci przy matce, ale powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad nimi obojgu rozwiedzionym rodzicom. Oboje sprawują ją naprzemiennie – przez pół roku dzieci mieszkają u ojca, przez drugą połowę u matki. U każdego z rodziców mają swoje pokoje, ubrania, zabawki.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • JJB(2017-04-07 15:15) Zgłoś naruszenie 00

    No to mamy DWÓCH małżonków SAMOTNIE wychowujących dziecko. Brawo. we dwóch ale samotnie. Czarna biel. Słony cukier. ITP.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane