statystyki

Co jest kosztem przy sprzedaży przewłaszczonego mienia

autor: Patrycja Dudek28.03.2017, 07:20; Aktualizacja: 28.03.2017, 09:16
złotówki, pieniądze

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy potwierdził, że przewłaszczenie w celu zabezpieczenia pożyczki powoduje powstanie przychodu w momencie przeniesienia własnościźródło: ShutterStock

NSA nie zgodził się z fiskusem, że małżonkowie, którzy sprzedali nieruchomość stanowiącą zabezpieczenie pożyczki, muszą zapłacić PIT od nadwyżki zwróconej pożyczkobiorcy.

Fiskus upierał się, że ich kosztem będzie tylko nominalna wartość niespłaconej przez pożyczkobiorcę pożyczki. Naczelny Sąd Administracyjny zgodził się jednak z podatnikami, że przychód pomniejsza każda złotówka, którą wydali, aby odzyskać swoje pieniądze.

Sprawa dotyczyła małżeństwa, które pożyczyło innej osobie 200 tys. zł. Pożyczkobiorca zobowiązał się zwrócić pieniądze wraz z odsetkami do 8 stycznia 2013 r. Zabezpieczeniem była nieruchomość. Umowa przeniesienia jej własności została zawarta przed notariuszem i miała zostać zrealizowana w sytuacji, gdyby pożyczka nie została spłacona w wyznaczonym terminie (tzw. przewłaszczenie na zabezpieczenie).

Pożyczkobiorca nie spłacił długu. W związku z tym 1 marca 2013 r. strony zawarły porozumienie (również w formie aktu notarialnego), z którego wynikało, że małżonkowie sprzedadzą nieruchomość.

Z uzyskanych pieniędzy mieli odzyskać swoją należność (pożyczkę wraz z odsetkami), a resztę mieli zwrócić pożyczkobiorcy w ciągu 21 dni.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane