statystyki

Udzielenie 97 pożyczek wyklucza sporadyczność

autor: Jakub Pawłowski13.10.2016, 07:44; Aktualizacja: 13.10.2016, 08:50
pieniądze

Z udzielania pożyczek spółka czerpała korzyści w postaci oprocentowaniaźródło: ShutterStock

Cykliczne wsparcie finansowe dla podmiotów powiązanych kapitałowo nie może być uznane za czynność poboczną wobec głównej działalności podatnika – orzekł NSA.

Chodziło o polską spółkę, która należała do dużej grupy kapitałowej. Działała w branży rolniczej, m.in. sprzedawała zboże. W latach 2012–13 doszło do gruntownej restrukturyzacji w grupie. Wskutek tego spółka postanowiła wesprzeć podmioty, z którymi była powiązana kapitałowo. Miały temu służyć jednorazowe pożyczki. Spółka nie miała na to wystarczających pieniędzy, więc postanowiła zaciągnąć kredyt w banku.

Z udzielania pożyczek spółka czerpała korzyści w postaci oprocentowania. Twierdziła jednak, że nie ma zamiaru zmieniać branży. Za swoje podstawowe źródło utrzymania wciąż uważała handel zbożem. Udzielanie pożyczek miało być dla niej – jak przekonywała – jedynie działalnością „sporadyczną” w świetle art. 90 ust. 6 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym do końca 2013 r.) lub „pomocniczą” (od 1 stycznia 2014 r.).

Oznaczałoby to, że nie musiałaby uwzględniać obrotu z tego tytułu przy wyliczaniu proporcji sprzedaży, decydującej o zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego (art. 90 ust. 1 i ust. 3 ustawy o VAT).


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane