statystyki

Pożyczki: Nie trzeba płacić podatku od przedawnionych zobowiązań

autor: Agnieszka Pokojska02.11.2016, 16:00
złoty, pieniądze

Po przejęciu przedsiębiorstwa okazało się, że część osób, z którymi umowa o pracę została rozwiązana w latach 2008–2009, nie spłaciła zobowiązańźródło: ShutterStock

Nie trzeba płacić PIT od niespłaconych pożyczek, jeżeli zobowiązanie podatkowe z tego tytułu już się przedawniło – potwierdził dyrektor łódzkiej izby skarbowej.

Z pytaniem wystąpiła spółka, która w związku z przejęciem przedsiębiorstwa wstąpiła w miejsce dotychczasowego pracodawcy. Wcześniej udzielił on pracownikom pożyczek na cele mieszkaniowe ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Umówił się z pożyczającymi, że niespłacone kwoty staną się natychmiast wymagalne w momencie rozwiązania umowy o pracę.

Po przejęciu przedsiębiorstwa okazało się, że część osób, z którymi umowa o pracę została rozwiązana w latach 2008–2009, nie spłaciła zobowiązań. Nowy pracodawca nie miał jednak informacji o miejscu ich aktualnego pobytu i w praktyce nie mógł dochodzić swoich należności przed sądem. Co więcej, od dnia rozwiązania tych umów minęło już 3 lata, więc zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego roszczenia o zwrot pożyczki się przedawniły. Spółce nie pozostawało nic innego, jak umorzyć te roszczenia.

Chciała się jednak upewnić, czy w związku z tym u byłego pracownika nie powstanie przychód i czy nie będzie musiała wystawić PIT-8C.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane