statystyki

Fiskus jest jeden, ale nie zawsze reprezentuje go w sądzie ten sam urzędnik

autor: Agnieszka Pokojska27.03.2017, 07:29; Aktualizacja: 27.03.2017, 09:38
Problem pojawia się wówczas, gdy podatnik chce zaskarżyć interpretacje wydane jeszcze przez jednego z pięciu dyrektorów izb skarbowych

Problem pojawia się wówczas, gdy podatnik chce zaskarżyć interpretacje wydane jeszcze przez jednego z pięciu dyrektorów izb skarbowychźródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik nie jest zadowolony z otrzymanej interpretacji, może – w zależności od tego, kto ją wydał – składać skargę albo przeciwko szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, albo przeciw dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

O problemie z ustaleniem strony postępowania pisaliśmy w artykule „Interpretacje kolejną pułapką w KAS”. Wątpliwości te pojawiły się po wejściu w życie od 1 marca br. reformy Krajowej Administracji Skarbowej.

Od tego dnia organem wydającym interpretacje podatkowe jest dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Staje się on więc automatycznie stroną w ewentualnym sporze dotyczącym udzielonej podatnikowi odpowiedzi.

Problem pojawia się wówczas, gdy podatnik chce zaskarżyć interpretacje wydane jeszcze przez jednego z pięciu dyrektorów izb skarbowych (w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Bydgoszczy). Ci bowiem działali jedynie z upoważnienia ministra finansów, który był organem właściwym do wydawania interpretacji. Odżył więc stary spór, kto w takim przypadku jest stroną postępowania sądowego: dyrektor izby czy sam minister.

Na dodatek doszły teraz przepisy przejściowe. Z art. 206 ust. 1 ustawy wprowadzającej KAS wynika bowiem, że gdy w sprawach sądowych dotyczących interpretacji właściwą stroną był minister finansów, to jego obowiązki przejął szef KAS. Jeżeli jednak stroną był dyrektor izby skarbowej, wówczas jego obowiązki przejmuje dyrektor KIS.

Problem nie jest akademicki. Podatnik może mieć bowiem kłopot, gdy złoży skargę do sądu za pośrednictwem niewłaściwego organu. Ten bowiem nie ma obowiązku jej przekazania.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2017-05-11 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    Wuju axel, skoro tak piszecie : "fiskus" i "fiskus", to może byście ogłosili konkurs rysunkowy na najlepszy portret "fiskusa", bo, jak mawiał mój ulubiony prezes TK, za cholerę nie wiem , jak ten "fiskus" wygląda.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane